لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

آمانو پس از سفر به تهران: ایران و آژانس به درک بهتری رسیدند


یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز پنجشنبه برای گفتگو با مقامات ارشد ایران به تهران سفر کرده بود، گفت دو طرف در مورد برخی مسائل باقی مانده به درک متقابل بهتری رسیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یوکیا آمانو در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر کرد، گفت «معتقدم دو طرف در مورد برخی راه‌های پیش رو به درک بهتری رسیده‌اند، ، هرچند لازم است کارهای بیشتری انجام شود.»

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی صبح روز پنجشنبه وارد تهران شد و ابتدا با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ایران و سپس با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دیدار و گفتگو کرد.

آقای آمانو در این بیانیه افزود «ما همچنین به مذاکرات آتی میان ایران و E3+3 (گروه ۱+۵) درباره برنامه جامع مشترک اقدام، نظارت آژانس و راستی‌آزمایی اقدامات مرتبط به فعالیت هسته‌ای تحت چنین توافقی پرداختیم.»

هدف آقای آمانو از سفر به تهران، سرعت بخشیدن به مذاکرات جاری ایران و گروه ۱+۵ بر سر برنامه هسته‌ای ایران، و رفع همه ابهامات آژانس در مورد فعالیت‌های گذشته اتمی ایران عنوان شده بود.

آن بخش از فعالیت‌های اتمی ایران در گذشته، که ادعا می‌شود احتمالا ابعاد نظامی داشته است (P.M.D)، از جمله پرسش‌های آژانس از تهران است که هنوز مواردی از آن باقی مانده است. تهران این اتهامات را رد می‌کند.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران که در وین بسر می‌برد، روز جمعه در مورد این سفر گفت «گزارش‌هایی که از تهران دریافت کردیم، و گزارش‌هایی که همکاران ایشان دادند، نشان می‌دهد که این سفر، سفری موفق و حرکتی رو به جلو بوده است.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، لاین عضو ارشد هیئت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به خبرنگاران در وین گفت «ما آماده هستیم در موضوع پی.ام.دی با آژانس همکاری کنیم و به این همکاری سرعت بخشید، تا به یک جمع بندی روشن در این خصوص برسیم.»

رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز پیشتر در اواخر روز پنجشنبه، گفتگوهای آمانو در تهران را «مفید و سازنده» خواند و گفت دو طرف به «تفاهم کلی» رسیدند.

سفر مدیرکل آژانس انرژی اتمی به تهران همزمان با آخرین روزهای مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی در وین پیش از مهلت شانزدهم تیر ماه برای رسیدن به یک توافق جامع بر سر برنامه اتمی ایران صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG