لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

نجفی در پایان گفتگوهای آمانو در تهران: دو طرف به «تفاهم کلی» رسیدند


دیدار یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با حسن روحانی رییس جمهوری ایران در تهران - ۱۱ تیر ۱۳۹۴
دیدار یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با حسن روحانی رییس جمهوری ایران در تهران - ۱۱ تیر ۱۳۹۴

رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفتگوهای روز پنجشنبه یوکویا آمانو مدیرکل آژانس انرژی اتمی با مقامات ایرانی در تهران را «مفید و سازنده» خواند و گفت دو طرف به «تفاهم کلی» رسیدند.

سفر مدیرکل آژانس انرژی اتمی به تهران همزمان با آخرین روزهای مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی در وین پیش از مهلت شانزدهم تیر ماه برای رسیدن به یک توافق جامع بر سر برنامه اتمی ایران صورت گرفت.

آقای آمانو که صبح روز پنجشنبه وارد تهران شد، با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و سپس با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بطور جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

به گفته رضا نجفی، دو طرف در مورد چارچوب زمانی، تدوام همکاری ها با در نظر داشتن ملاحظات ایران و آژانس برای تسریع در حل و فصل موضوعات گذشته به تقاهم کلی رسیدند.

هدف مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از این سفر به تهران و گفتگو با مقامات ارشد ایران، سرعت بخشیدن به مذاکرات جاری و حل و فصل همه پرسش های آژانس در مورد فعالیت های گذشته اتمی ایران، عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، روحانی در این دیدار گفت «ایران همچنان آماده است تحت پادمان و مقررات موجود به چارچوبی منصفانه برای حل و فصل موضوعات باقیمانده در مدت مشخص برسد.»

رئیس جمهوری ایران با اشاره به این که در گذشته نیز همکاری ایران با آژانس به رفع ابهام ها انجامیده است، درباره موارد باقی مانده گفت «اگر برخی مسایل غیرفنی دخالت داده نشود، (این مسائل) کاملا و ظرف مدت کوتاهی قابل حل هستند.»

به گزارش ایرنا، علی شمخانی نیز در دیدار با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، از آمادگی تهران برای تداوم همکاری نزدیک با آژانس برای حل مسائل باقی مانده خبر داد.

از جمله سئوالات این نهاد نظارتی هسته ای سازمان ملل متحد از تهران، آن دسته از فعالیت های اتمی ایران است که ادعا می شود احتمالا ابعاد نظامی داشته است. تهران می گوید به دنبال دستیابی به سلاح اتمی نبوده و اتهامات وارد شده بر اساس اطلاعات اشتباه آمریکا و اسرائیل بوده است.

در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه خبر داد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه تایید کرده است که ایران بطور گسترده‌ای به تعهدات خود در توافق اولیه ژنو یا همان برنامه اقدام مشترک پایبند بوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات غربی روز سه شنبه گزارش داده بود که آژانس گزارش خواهد داد که ایران به شرط کاهش ذخایر غنی شده اورانیوم خود عمل کرده است.

XS
SM
MD
LG