لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

آنتونی بلینکن: آژانس باید به هر سایتی در ایران دسترسی داشته باشد


بلینکن: آژانس باید به هر سایتی در ایران دسترسی داشته باشد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

آنتونی بلینکن معاون وزارت خارجه آمریکا روز جمعه پنجم تیر در کنفرانس امنیتی در واشنگتن گفت که تلاش برای مهار برنامه هسته‌ای ایران که نتواند در مسیر تولید سلاح هسته ای پیشرفت کند، با نزدیک شدن مهلت ۳۰ ژوئن، در صدر تفکر دولت آمریکا قرار دارد.

آقای بلینکن گفت: «ما هنوز به توافق جامع نرسیده‌ایم و اگر در رابطه با چند مساله اصلی توافق نشود ممکن است به این توافق جامع دست نیابیم.»

با این حال، آقای بلینکن گفت که آمریکا همچنان بر این باور است که بهترین راه برای مهار برنامه هسته‌ای ایران و رفع نگرانی‌های جامعه جهانی حصول توافق جامع است.

معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: « توافقی که برای حصول آن تلاش می‌کنیم چهار مسیر تولید مواد شکافت پذیر را برای ایران تعطیل خواهد کرد؛ غنی سازی اورانیوم در نظنز و فردو، کارخانه پلوتونیم اراک و هر مسیر مخفی بالقوه که تهران می تواند برای دست یابی به مواد شکافت پذیر از آن استفاده کند. برای مسدود کردن تمامی مسیرها، هر توافق جامعی با ایران باید شامل محدودیت‌های استثنایی بر برنامه هسته‌ای ایران باشد و باید نظارت و بازرسی‌های شفاف و سر زده را در بر گیرد.»

معاون وزارت خارجه آمریکا بیشتر نگرانی‌ها نسبت به توافق جامع با ایران را افسانه خواند که بر حقایق استوار نیستند. او گفت در صورت عدم توافق جامع‌، ایران برنامه هسته‌ای خود را شدت می‌بخشد و ده ها هزار سانتریفیوژ دیگری تولید خواهد کرد که هیچ دسترسی و نظارتی بر آنها نخواهد بود.در صورتی که به گفته آقای بلینکن، در صورت حصول توافق ، نباید نگران لغو تحریم‌ها بود زیرا لغو نخواهند شد بلکه برای مدت طولانی تعلیق خواهند شد، اگر ایران از تعهدات خود سرپیچی کند، تحریم‌ها دوباره اعمال خواهند شد.

آنتونی بلینکن همچنین گفت که آمریکا تنها در صورتی توافق خواهد کرد که تضمین کننده دسترسی به موقع آژانس بین المللی اتمی به هر سایتی در ایران باشد که باید از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای در آن مطمئن شد.

در همین حال آقای بلینکن گفت که حصول توافق جامع، در تعهد آمریکا به پشتیبانی از آنهایی که خواهان احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون در ایران هستند، تغییری ایجاد نخواهد کرد. او گفت آمریکا بر خواست آزادی سعید عابدینی، امیر حکمتی، جیسون رضائیان، و کمک برای پیدا کردن رابرت لووینسون پافشاری می کند. او همچنین گفت ، حصول توافق جامع از تعهد آمریکا در مقابله با تلاش ایران در گسترش بی ثباتی و تروریسم در منطقه نمی کاهد.

XS
SM
MD
LG