لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۰

توفان «ماریا» دومنیکن را در نوردید؛ اعلام وضعیت اضطراری در پوتوریکو


توفان ماریا روز چهارشنبه همراه با بادهای شدید و باران های سنگین از سواحل شمال غربی جمهوری دومنیکن عبور کرد. پیش بینی می‌شود این توفان باعث پیدایش سیلاب‌ها و آسیب‌های زیادی در منطقه شود.

هوزه رامون پرالتا وزیر دادگستری دومینیکن می گوید «ابتدا توفان در برخی از مناطق احساس می‌شود ... اما در مکان‌های دیگر شاهد توفان گرمسیری خواهیم بود و در برخی مناطق فشار توفان کمتر خواهد بود. تمام کشور شاهد بارندگی خواهد بود که خطر سیل به همراه خواهد داشت.

حدود چهار هزار توریست در منطقه «باوارا پونتا کانا» در ضلع شرقی جمهوری دومنیکن به هتل های سانتو دومینگو، پایتخت جمهوری دومنیکن منتقل شدند. در پورتوریکو وضع بدتر بود.

توفان ماریا و بخشی از توفان ایرما، منطقه را با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو کرده است. پرزیدنت ترامپ در پورتوریکو و ویرجین آیلندز وضعیت اضطراری اعلام کرد. توفان ماریا سومین توفان قوی است که طی سه هفته گذشته به بخش هایی از ایالات متحده آمریکا برخورد کرده است.

جنت یلین رئیس بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا گفت «در سه ماهه سوم، رشد اقتصادی به علت توفان های هاروی، ایرما، و ماریا با اختلالات شدیدی روبرو خواهد بود. اما احتمالا با شروع فعالیت‌ها و بازسازی، رشد اقتصادی به حالت قبلی بر می‌گردد.»

به گفته هواشناسان اوایل روز جمعه توفان ماریا به جزایر تورکس و کارکوس و جنوب شرقی باهاما برخورد خواهد کرد. بنا به آخرین گزارش ها، حداکثر بادهای توفان ماریا حدود ۱۸۵ کیلومتر در ساعت پیش‌بینی شده است.

هنوز فصل توفان‌های دریایی به پایان نرسیده و توفان هوزه در حال حاضر در حال حرکت به سوی شمال سواحل آتلانیک است و با وجودی که در اقیانوس باقی می‌ماند، باعث ایجاد امواج دریایی قوی و سیلاب‌های ناشی از آن خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG