لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

اختصاصی؛ وخامت حال جسمی خالد پیرزاده پس از هشت روز اعتصاب غذا در زندان اوین


تصویری از خالد پیرزاده در بیمارستان پس از آزادی از زندان در دور پیشین بازداشت - آرشیو
تصویری از خالد پیرزاده در بیمارستان پس از آزادی از زندان در دور پیشین بازداشت - آرشیو

یک منبع نزدیک به خالد پیرزاده، زندانی سیاسی، روز چهارشنبه ۱۳ دی، به صدای آمریکا خبر داد که وضعیت جسمی او در پی هشت روز اعتصاب غذا رو به وخامت گذاشته است.

او که خواست نامش فاش نشود، گفت که حال خالد پیرزاده «به خاطر استمرار اعتصاب غذا که هشت روز از آن می‌گذرد، اصلا خوب نیست.»

به گفته این منبع، آقای پیرزاده «اصرار دارد تا زمانی که شرایط عادی برای زندگی خانواده‌اش فراهم نشود و فشارهای وارد آمده همچون بستن حساب بانکی همسرش، برداشته نشود» به اعتصاب غذا ادامه دهد.

وی افزود: پس از بازداشت مجدد خالد پیرزاده، خانواده‌اش «دچار تنگناهای بسیار» از جمله «ناتوانی برای گرفتن مسکن یا تمدید قرارداد مسکنی که در آن ساکن» هستند،‌ شده‌اند.

همچنین، به گفته این منبع مطلع، شرایط برای فرزند خالد پیرزاده نیز «دشوار» شده و «در این مدت چندین بار به خاطر مشکلات عصبی» در مراکز درمانی بستری شده است.

خالد (کوشان) پیرزاده، قهرمان سابق بدن‌سازی ایران، نخستین بار در خرداد ۱۳۹۸ به دست نیروهای حکومتی بازداشت شد. او در بهمن‌ همان سال در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست «محمد مقیسه»، به اتهام «اجتماع و تبانی» و «توهین به رهبری»، به هفت سال حبس تعزیری محکوم شد.

این ورزشکار که در سال ۱۳۹۷ در مسابقات «فدراسیون جهانی بدن‌سازی و تناسب‌اندام» سنگاپور، مقام سوم را کسب کرده بود، در طول دوران زندان بارها اعتصاب غذا کرد و در دی ۱۴۰۰ در اعتراض به وضعیتش پلک چشم خود را دوخت.

این زندانی سیاسی در بهمن ۱۴۰۱ در شرایطی که توانایی راه رفتن نداشت و وضعیت جسمانی‌اش به دلیل آسیب نخاعی ناشی از شکستگی مهره‌های کمر و همچنین اختلال اضطراب، وخیم گزارش شده بود، از زندان آزاد شد و پس از آن با برخورداری مداوم از خدمات درمانی، بخش قابل توجهی از سلامت خود را به دست آورد.

در پی آن، خالد پیرزاده در شرایطی که روز ۲۸ شهریور هنگامی که برای سفر به ترکیه به فرودگاه اهواز رفته بود، بازداشت شد و پس از چند روز به زندان اوین در تهران انتقال داده شد. در طول بازداشت، این زندانی سیاسی یک بار به دلیل «تشنج و گرفتگی قلب» به بیمارستان برده شد.

در روزهای پیشین، یک منبع مطلع با شرح جزئیاتی از روند پرونده این زندانی سیاسی، به صدای آمریکا گفته بود که خالد پیرزاده در تماسی تلفنی از زندان تأکید کرده است «یادمان نرود علیه فراموشی، ما باید صدا باشیم.»

آقای پیرزاده همراه با شمار دیگری از فعالان سیاسی داخل و خارج از زندان در ایران، در آستانه نوروز سال جاری در پیامی مشترک، «وضعیت نابسامان امروز» ایرانیان را «نتیجه افکار، روش‌ها و اهدافی» دانستند «که با انقلاب ۵۷ و به کج‌راهه رفتن» مشروطیت، «در نبرد میان مشروطه‌خواهان و مشروعه‌خواهان» ایجاد شده است.

XS
SM
MD
LG