لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

صدور کیفرخواست برای خالد پیرزاده؛ منبع مطلع: احتمالا هفته دیگر دادگاهی شود


خالد پیرزاده، در بیمارستان پس از آزادی از زندان - آرشیو
خالد پیرزاده، در بیمارستان پس از آزادی از زندان - آرشیو

یک منبع مطلع به صدای آمریکا خبر داد که برای خالد پیرزاده، زندانی سیاسی، «کیفرخواست» صادر شده و پرونده او برای محاکمه ارسال شده است.

منبع آگاه در روز سه‌شنبه ۲۱ آذر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که این خبر را خالد پیرزاده «در تماسی تلفنی» اعلام کرده و گفته است که «پس از بازپرسی، کیفرخواست او صادر» شده و پرونده «به دادگاه انقلاب اسلامی شعبه ۲۶ برای محاکمه او فرستاده شده است.»

بر اساس اظهارات این منبع نزدیک به خالد پیرزاده، این زندانی سیاسی گفته که «منتظر است که احتمالا تا هفته دیگر دادگاهی شود.»

به گفته منبع مطلع، خالد پیرزاده در این تماس تأکید کرده «یادمان نرود علیه فراموشی، ما باید صدا باشیم.»

جلسه بازپرسی خالد پیرزاده روز دوشنبه ششم آذر برگزار شده بود.

یک منبع مطلع پیش از این به صدای آمریکا گفته بود که این فعال سیاسی مشروطه‌خواه در اعتراض به فشارهایی که مقامات جمهوری اسلامی به خانواده او می‌آورند، با پلک دوخته شده در دادگاه حاضر شد.

بنا بر گزارش پیشین، در جلسه بازپرسی، از میان اتهامات گوناگون، «نشر اکاذیب» را از پرونده خالد پیرزاده برداشته‌اند، اما درباره اتهام «تحصیل مال نامشروع» «به اجبار اعترافاتی از او گرفته‌اند» و اشاره کرد که این مسئله «به بستن حساب‌هایی مربوط می‌شود که دوستان برای درمان، به او کمک کرده‌اند و در همین حساب که به همسر او متعلق است، مبلغ رهن خانه نیز است.»

خالد (کوشان) پیرزاده، قهرمان سابق بدن‌سازی ایران، خرداد ۱۳۹۸ به دست نیروهای حکومتی بازداشت شد. او بهمن‌ همان سال در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست «محمد مقیسه»، به اتهام «اجتماع و تبانی» و «توهین به رهبری»، به هفت سال حبس تعزیری محکوم شد.

این ورزشکار که در سال ۱۳۹۹ در مسابقات «فدراسیون جهانی بدن‌سازی و تناسب‌اندام» سنگاپور، مقام سوم را کسب کرده بود، در طول دوران زندان بارها اعتصاب غذا کرد و در دی ۱۴۰۰ در اعتراض به وضعیتش پلک چشم خود را دوخت.

این زندانی سیاسی، بهمن ۱۴۰۱ در حالی که توانایی راه رفتن نداشت و وضعیت جسمانی‌اش به دلیل آسیب نخاعی ناشی از شکستگی مهره‌های کمر و همچنین اختلال اضطراب، وخیم گزارش شده بود، از زندان آزاد شد و پس از آن با برخورداری مداوم از خدمات درمانی، بخش قابل توجهی از سلامت خود را به دست آورد.

خالد پیرزاده به همراه شمار دیگری از فعالان سیاسی داخل و خارج از زندان در ایران، در آستانه نوروز سال جاری در پیامی مشترک، «وضعیت نابسامان امروز» ایرانیان را «نتیجه افکار، روش‌ها و اهدافی» دانستند «که با انقلاب ۵۷ و به کج‌راهه رفتن» مشروطیت، «در نبرد میان مشروطه‌خواهان و مشروعه‌خواهان» ایجاد شده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG