لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

یک پزشک در بجنورد پس از انتشار تصویر کتلت در فضای مجازی بازداشت شد


محمد شجاع، پزشک بازداشت‌شده به دلیل انتشار مطلبی درباره کتلت
محمد شجاع، پزشک بازداشت‌شده به دلیل انتشار مطلبی درباره کتلت

محمد شجاع، پزشک معترض و مدیر کل پیشین بهزیستی استان خراسان شمالی، پس از انتشار تصویر «کتلت» در صفحه اینستاگرام خود به اتهام «توهین به مقدسات» بازداشت شد.

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، جواد ایلانی، دادستان بجنورد، اعلام کرده است که در صورت اثبات اتهام، «اشد مجازات» در انتظار این پزشک فوق تخصص قلب کودکان خواهد بود.

پس از آن‌که بسیاری از مخالفان جمهوری اسلامی در قالب طنز، نحوه کشته شدن قاسم سلیمانی در بغداد در روز ۱۳ دی سال ۱۳۹۸ را به کتلت‌شدن تشبیه کردند، برخی از کاربران ایرانی در رسانه‌های اجتماعی هم برای کشته شدن رضی موسوی از همین تعبیر استفاده کرده‌اند.

رضی موسوی، معروف به «سید رضی»، از فرماندهان سپاه پاسداران در سوریه ، روز دوشنبه چهارم دی، با اصابت چند موشک به منزلش در محله زینبیه دمشق کشته شد.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، محمد شجاع در پستی اینستاگرامی با انتشار تصویری از غذای کتلت نوشته بود: «در آپارتمان ما بوی کتلت پیچیده.»

در پی بازداشت این پزشک فوق تخصص اطفال، صفحه اینستاگرام او هم از دسترس خارج شده است.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، محمد شجاع را به "جریحه‌دار کردن احساسات پاک مردم" متهم و ادعا کرده که بازداشت او با "مطالبه جمع زیادی از مردم" انجام گرفته است.

به گزارش هه‌نگاو، محمد شجاع در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ هم به دست نیروهای حکومتی بازداشت شده بود.

برخوردهای قضائی با انتشاردهندگان تصاویر و محتوای مربوط به کتلت، به ویژه در آستانه سالگرد کشته‌شدن قاسم سلیمانی پیشتر هم سابقه داشته است.

در آستانه سومین سالگرد کشته‌شدن او در سال ۱۴۰۱ هم نواب ابراهیمی، آشپز سرشناس، پس از انتشار آموزش پخت کتلت در فضای مجازی بازداشت شد.

این برخورد قضایی در همان زمان با انتقاد برخی از وکلای دادگستری مواجه شد.

علی مجتهد‌زاده، وکیل دادگستری، در توئیتی از روش جدید جرم انگاری در دستگاه قضایی که بر مبنای «نیت احتمالی گوینده» است، انتقاد کرد.

XS
SM
MD
LG