لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

اوربان: مجارستان در اقدامات نظامی ناتو برای حمایت از اوکراین شرکت نخواهد کرد


ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان.
ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، روز جمعه چهارم خرداد، گفت کشورش از هرگونه عملیات ناتو با هدف حمایت از اوکراین که نشان می‌دهد این ائتلاف نظامی و همچنین اتحادیه اروپا به سمت درگیری مستقیم‌تر با روسیه حرکت می کنند، دور خواهد ماند.

آقای اوربان به رادیو دولتی مجارستان گفت که بوداپست با طرح در حال بررسی در ناتو برای ارائه حمایت نظامی بیشتر به اوکراین در سال‌های آینده با هدف دفع تهاجم تمام عیار مسکو، مخالف است.

او گفت: «ما چنین طرحی را تایید نمی‌کنیم و نمی‌خواهیم در حمایت مالی یا تسلیحاتی (از اوکراین)، حتی در چارچوب ناتو شرکت کنیم.»

نخست وزیر مجارستان می‌گوید: «ما باید موقعیت خود را در ائتلاف نظامی ناتو بازتعریف کنیم، و وکلا و مقامات نظامی ما در حال کار بر روی این موضوع هستند که چگونه مجارستان می‌تواند به عنوان یک عضو ناتو حضور داشته باشد اما در اقدامات ناتو در خارج از قلمرو خود شرکت نکند.»

آقای اوربان که نزدیک ترین شریک ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، ضمن تاکید بر نقش ناتو به عنوان یک ائتلاف دفاعی گفت: با دیدگاه برخی از کشورهای اروپای مرکزی و شرقی موافق نیست که نگران هستند ارتش روسیه در صورت پیروزی در جنگ اوکراین تجاوز خود را متوقف نخواهد کرد.

نخست وزیر مجارستان افزود: «اگر روس‌ها به اندازه کافی قوی بودند که بتوانند یک باره تکلیف اوکراین را مشخص کنند، قبلاً این کار را می کردند.»

او اضافه کرد: «قدرت اوکراین قابل مقایسه با قدرت ناتو نیست. من این را یک دیدگاه را منطقی نمی‌دانم که روسیه، که حتی نمی‌تواند اوکراین را شکست دهد، ناگهان بیاید و کل جهان غرب را ببلعد. احتمال آن بسیار کمک است.»

ویکتور اوربان بر تعهد خود به عنوان عضو ناتو تاکید کرد اما گفت نگران کمک تسلیحاتی به اوکراین است که عضو ناتو نیست. بوداپست بارها با پیوستن اوکراین به ناتو مخالفت کرده است.

مجارستان برخلاف اکثر کشورهای اتحادیه اروپا از ارائه کمک‌های نظامی به همسایه خود اوکراین خودداری کرده و به شدت با تحریم‌های این اتحادیه علیه مسکو مخالفت کرده است، اگرچه در نهایت همیشه به آنها رای داده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، اواسط فروردین ماه پیشنهاد کرده بود که یک صندوق پنج ساله برای کمک ۱۰۰ میلیارد دلاری به اوکراین ایجاد شود تا کشورهای عضو این پیمان بتوانند در تامین تسلیحات مورد نیاز کی‌یف مشارکت بیشتری داشته باشند.

XS
SM
MD
LG