لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

دیدبان حقوق بشر: در پی حمله داعش به زندان غویران صدها «پسر زندانی» ناپدید شده‌اند


اعضای تسلیم‌شده داعش در اسارت نیروهای دموکراتیک سوریه در زندان غویران شهر حسکه، شمال شرق سوریه. ۶ بهمن ۱۴۰۰
اعضای تسلیم‌شده داعش در اسارت نیروهای دموکراتیک سوریه در زندان غویران شهر حسکه، شمال شرق سوریه. ۶ بهمن ۱۴۰۰

با پایان یافتن نبرد ده روزه برای بازپس‌گیری زندان غویران در حسکه از چنگ داعش، گزارش‌ها حاکی از ناپدیدشدن صدها پسر نوجوان از این زندان است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات ارشد نیروهای دموکراتیک سوریه که کنترل شمال شرق این کشور را در دست دارند، می‌گویند این حمله نشان می‌دهد هشدارهای آنان مبنی بر عدم دریافت کمک کافی همزمان با قدرت‌گیری داعش درست بوده است. مقام‌های این نیروی عمدتا کُرد هم‌پیمان ایالات متحده نزاع با ترکیه و بحران اقتصادی سراسری سوریه را از دیگر مشکلات عمده خود برشمرده‌اند.

روز پنجشنبه ٣٠ دی‌ امسال نزدیک به ٢٠٠ پیکارجوی داعش در بزرگ‌ترین عملیات خود از زمان شکست در سال ٢٠١٩، به زندان غویران حمله کردند و موفق به فراری دادن برخی از زندانیان شدند. آنها توانستند علیرغم حملات هوایی ایالات متحده علیه مواضع‌شان، به مدت ١٠ روز کنترل زندان را در دست داشته باشند.

در نتیجه این حمله، دست‌کم ١٢١ عضو نیروهای دموکراتیک سوریه و بیش از ٣٨٠ ستیزه‌جوی داعش کشته شدند.

در همین ارتباط، دیدبان حقوق بشر روز جمعه ۱۵ بهمن با انتشار گزارشی از ناپدیدشدن صدها پسر در نتیجه حمله داعش به زندان غویران خبر داد.

پسران مفقودشده ملیت‌های مختلفی دارند و دولت‌های متبوع‌شان از پذیرش آنها خودداری می‌کنند. نیروهای دموکراتیک سوریه نسبت به وجود «تمایلات افراطی» در بسیاری از این نوجوانان هشدار داده‌اند.

نیروهای دموکراتیک سوریه نزدیک به ١٠ هزار عضو داعش، از جمله ٢ هزار نیروی خارجی، را در چندین زندان حبس کرده‌اند. آنها همچنین از ۶۲ هزار عضو خانواده‌های جنگجویان داعش - که اکثر آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند - در اردوگاه الهول در شمال شرق سوریه نگهداری می‌کنند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۱۴ بهمن، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد به دستور وی ابو ابراهیم الهاشمی القریشی، رهبر داعش، در یک عملات موفقیت‌آمیز در شمال غرب سوریه کشته شده است.

XS
SM
MD
LG