لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۸

دیده‌بان حقوق بشر: تاکنون ۳۶ نفر در اعتراضات سراسری ایران کشته شده‌اند


اعتراض‌ها در ایران.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز جمعه یکم مهر تأیید کرد که در جریان اعتراضات سراسری در ایران تاکنون ۳۶ تن کشته شده‌اند و احتمال دارد شمار جان‌باختگان بیشتر باشد.

صفحه رسمی وزارت امور خارجه اسرائیل به فارسی در پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی خود، با انتشار تصویری از حنانه کیا، یکی از این جان‌باختگان، نوشت: «اگر جمهوری جنایتکار اسلامی به او شلیک نمی‌کرد، حنانه هنوز هم می‌توانست سلفی بگیرد و جوانی کند. راه حنانه و مهسا، پویا و نوید، ادامه خواهد داشت.»

یک منبع مطلع به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که در فردیس نیروهای حکومتی به یک مرد جوان معترض که به خانه‌ای پناه برده بود، شلیک کردند و در حالی که به‌شدت زخمی شده بود و «وصیت می‌کرد» اورژانس حاضر نشد برای انتقال او به بیمارستان آمبولانس بفرستد.

یک منبع مطلع در ارومیه نیز به صدای آمریکا گفت، مقامات امنیتی «به مراکز و درمانگاه‌های دولتی دستور داده‌اند لیست زخمی‌ها را به حراست گزارش کنند.»

یک گزارش ویدئویی، مقاومت زن جوانی را نشان می‌دهد که به تنهایی در مقابل باتوم شماری از نیروهای گارد ویژه ایستادگی می‌کند تا سایر معترضان به او برسند.

در این ویدئو هم راوی می‌گوید: «گاز اشک‌آور را انداختند داخل این خانه. لعنت بهت خامنه‌ای»

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند.

XS
SM
MD
LG