لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

واکنش‌های جهانی به کشته‌شدن مهسا امینی؛ صدراعظم آلمان زنان ایران را شجاع توصیف کرد


مهسا امینی
مهسا امینی

اعتراضات به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی با واکنش‌های گسترده رهبران و شخصیت‌های برجسته جهان روبرو شده است.

اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان، روز جمعه کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد را حادثه‌ای هولناک خواند. او در توییتی با ابراز تاسف نسبت به قربانی شدن «زنان شجاع ایران» در تظاهرات افزود زنان در هر جای دنیا باید بتوانند آنگونه که می‌خواهند و بدون ترس از دست دادن جان‌شان، زندگی کنند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، روز پنجشنبه در توییتی نوشت صدای مردم ایران به گوش جهانیان رسیده است. او ضمن ابراز تسلیت کنگره آمریکا به کشته‌شدن هولناک مهسا امینی افزود: «تهران باید به کارزار خشونت‌آمیز و سیستماتیک بدرفتاری‌اش علیه زنان و دختران پایان دهد.»

بیل کلینتون، چهل و دومین رئیس جمهوری آمریکا، نیز با انتشار توییتی ضمن محکوم کردن کشته‌شدن مهسا امینی خواستار تحقیقات بی‌طرفانه در این باره شد. او در ادامه از مبارزه مردم ایران برای پاسخگو دانستن مسببان این حادثه و دفاع از حقوق بنیادین زنان در برابر خشونت نیروهای امنیتی حمایت کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا، در توییتی گفت: «ایرانیان متعاقب مرگ هولناک مهسا ژینا امینی برای حقوق بشر اساسی خود تظاهرات می‌کنند. ایرانیان مستحق زندگی عاری از خشونت و ارعاب هستند. جهان نظاره می‌کند.»

ملاله یوسف‌زای، فعال حق زنان برای تحصیل و برنده جایزه صلح نوبل، گفت زنان حق انتخاب پوشش خود را دارند. به گفته او، اجبار به پوشیدن یا نپوشیدن روسری هر دو شایسته اعتراض هستند. او در پایان خواهان عدالت برای مهسا امینی شده است.

همچنین کریس کونز، سناتور ایالت دلاور، در توییتی ضمن بازنشر بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا درباره تحریم گشت ارشاد و هفت مقام امنیتی جمهوری اسلامی گفته است در کنار زنان عدالت‌خواه ایرانی و معترض به مرگ مهسا امینی می‌ایستد.

صلاح‌الدین دمیرتاش، سیاستمدار سرشناس ترکیه و از رهبران سابق حزب دموکراتیک خلق‌ها که در زندان به سر می‌برد، به نشانه اعتراض به مرگ مهسا (ژینا) امینی و در حمایت از اعتراضات سراسری ایرانیان موی سر خود را تراشید.

XS
SM
MD
LG