لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

انتقاد از ایران و کشورهای خاورمیانه در گزارش دیدبان حقوق بشر


آیت الله صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی
آیت الله صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی

در تازه ترین گزارش دیدبان حقوق بشر، ایران، مصر، عراق و دیگر کشورهای خاورمیانه به دلیل کارنامه حقوق بشری خود سرزنش شده اند.

بیست و سومین گزارش سالیانه دیدبان حقوق بشر روز دوشنبه منتشر شد. در بخش مربوط به خاورمیانه این گزارش آمده است که مقامات در کشورهای خاورمیانه، به طور نظام مند و اصولی بازداشت شدگان را مورد شکنجه و بدرفتاری قرار داده اند.

در این گزارش، اسراییل نیز به دلیل ادامه محاصره اقتصادی نوار غزه مورد سرزنش قرار گرفته است. گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر همچنین می گوید شکایت ها از شکنجه توسط مقامات فلسطینی در کرانه باختری افزایش یافته است.

در بخش مربوط به ایران، گزارش دیدبان حقوق بشر می گوید مقامات ایران «از شکنجه برای گرفتن اعتراف به زور» استفاده کرده اند و صدها وکیل، مدافع حقوق بشر، خبرنگار، فعال جامعه مدنی، و رهبران اپوزیسیون را بازداشت کردند.

دیدبان حقوق بشر می گوید در سال ۲۰۱۰ ، مصر همچنان به سرکوب ناراضیان سیاسی ادامه داد و تظاهرات آنان را متفرق کرد، فعالان حقوق بشر را مورد اذیت قرار داد و روزنامه نگاران، ناراضیان سیاسی و دیگر منقتدان سیاست های دولت را بازداشت کرد. درحالی که قانون اساسی مصر، از حقوق برابر دینی می گوید، دیدبان حقوق بشر می گوید در مصر، علیه مسیحیان این کشور، «تبعیض گسترده» ای وجود داشته است.

در این گزارش از عراق، به دلیل وضعیت روزنامه نگاران، بازداشت شدگان، آوارگان داخلی، اقلیت ها و زنان انتقاد شده است. دیدبان حقوق بشر حملات گروه های مسلح علیه شهروندان غیرنظامی در عراق را شرح داده و اشاره کرده است که شکنجه و آزار بازداشت شدگان بطور گسترده در وزارت خانه های دفاع، کشور و همچنین پلیس وجود دارد.

دیدبان حقوق بشر از عربستان به دلیل پایمال کردن و ناتوانی در حمایت از حقوق زنان و دختران سعودی و ۸ میلیون کارگر خارجی در این کشور انتقاد کرده است. این گزارش می گوید در عربستان سعودی هر فرد بازداشت شده از جمله کودکان، ممکن است مورد شکنجه و بدرفتاری قرار بگیرد.

XS
SM
MD
LG