لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۷

دو زندانی سیاسی در تهران اعدام شدند


تصویری از تظاهرات در اعتراض به اعدام در ایران
تصویری از تظاهرات در اعتراض به اعدام در ایران

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، دو عضو سازمان مجاهدین خلق روز دوشنبه، درتهران اعدام شدند. جعفر کاظمی و محمد علی حاجی آقایی، متهم بودند که در ایجاد ناآرامی های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ در ایران دست داشته اند.

به نوشته ایرنا این دو نفراز تظاهرات اعتراضی مردم فیلم برداری می کرده اند.

بنا به گزارش ها این دو تن پس از آن که حکم اعدام شان در دادگاه تجدید نظر لغو شده بود، سحرگاه امروز، دوشنبه به دار آویخته شدند.

پس از انتخابات در ایران هزاران نفر، از جمله اصلاح طلبان ارشد، بازداشت و زندانی شدند. دو زندانی که روز دوشنبه اعدام شدند، سال گذشته به اتهام رهبری تظاهرات به مرگ محکوم شده بودند.

رسانه های ایران امروز همچنین از به دار آویختن شش نفر دیگر به جرم های مختلف خبر دادند و به این ترتیب تعداد اعدام های سال میلادی جدید در ایران از شصت تن افزایش یافت.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، با صدور بیانیه ای بار دیگرخواستار توقف فوری تمامی اعدام ها در ایران شد.

به نوشته این سازمان مدافع حقوق بشر مستقر در نیویورک، آقایان کاظمی و حاجی آقایی، دو تن از معترضین پس از انتخابات که به محاربه متهم شده بودند بدون اطلاع خانواده و یا وکلایشان، در داخل زندان اوین تهران به دار آویخته شدند. این سازمان همچنین به نقل از گزارش های رسمی از اعدام چهار نفر دیگر در روز دوشنبه در تهران خبر می دهد که متهم به فعالیت های جنایی شده بودند.

ز آغاز سال جدید میلادی، رسانه های ایران از حد اقل ۶۰ اعدام خبر داده اند. کمپین بین المللی حقوق بشر به نقل از رسانه های ایرانی می نویسد بین ۲۹ آذر تا ۱۱ دی نیز ۳۳ نفر دیگر اعدام شده اند و همچنین ۱۰ اعدام گزارش نشده نیز در زندان وکیل آباد مشهد انجام شده است.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین گفت: «سونامی اعدام در ایران ادامه دارد و جامعۀ بین المللی می باید هرچه در توان خویش دارد را برای توقف آن به کار گیرد». وی گفت: «عنوان محارب اینک به صورت ابزار توجیهی کشتن مخالفان سیاسی به کار می رود».

XS
SM
MD
LG