لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

حوثی‌ها می‌گویند ۱۱ شبه نظامی در حملات آمریکا و بریتانیا کشته و زخمی شدند


حوثی های یمن روز جمعه ۲۲ دی، اعلام کردند که در پی حملات آمریکا و بریتانیا به مواضع این گروه دست کم ۵ تن از نیروهای آن کشته و ۶ تن نیز زخمی شدند.

در بیانیه ای که در شبکه پیام رسان «ایکس»، متعلق به یحی سریع ، «سخنگوی نیروهای مسلح یمن» منتشر شده، آمده است که نیروهای آمریکایی و بریتانیایی ۷۳ حمله به یمن، شامل صنعا، پایتخت، و استان های حدیده، تعز، حجه و سعده انجام دادند.

در این بیانیه تاکید شده است که حوثی ها به حمایت از گروه شبه نظامی حماس ادامه خواهند داد و مانع حرکت کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌هایی که عازم بنادر آن کشور هستند، خواهند شد.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که نیروهای ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده با هماهنگی بریتانیا و پشتیبانی استرالیا، کانادا، هلند و بحرین در بامداد جمعه حملات مشترکی را به اهداف حوثی ها در یمن انجام دادند تا «توانایی آنها را برای ادامه حملات غیرقانونی شان به کشتی های آمریکایی و بین المللی و کشتی های تجاری در دریای سرخ کاهش دهند.»

در این بیانیه با اشاره به این که حملات به اهداف حوثی ها در ساعت دو و سی دقیقه بامداد جمعه انجام شد، آمده است که در این اقدام چند ملیتی، سیستم های راداری، سامانه‌های پدافند هوایی و انبارها و سایت های پرتاب راکت هدف قرار گرفتند.

سنتکام اشاره کرد که حوثی های تحت حمایت جمهوری اسلامی از روز ۲۵ مهر سال جاری تلاش کرده اند ۲۷ کشتی را در خطوط کشتیرانی بین المللی مورد حمله قرار دهند.

به نوشته این بیانیه، در این حملات «غیرقانونی»، از موشک های بالستیک ضد کشتی، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های کروز در دریای سرخ و خلیج عدن استفاده شده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، هدف از حملات به مواضع حوثی‌ها را «تضمین آزادی کشتیرانی در یکی از حیاتی‌ترین آبراهه‌های جهان» نامیده و اعلام کرده است: «این حملات واکنش مستقیم به حملات بی‌سابقه حوثی‌ها علیه کشتی‌های دریایی بین‌المللی از جمله استفاده از موشک‌های بالستیک ضد کشتی برای اولین بار در تاریخ، در دریای سرخ است.»

در این ارتباط نیز فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، در پی حمله مشترک آمریکا و بریتانیا به مواضع حوثی ها در چند منطقه یمن اعلام کرد : «ما شبه نظامیان حوثی و حامیان ایرانی بی ثبات کننده آنها را مسئول حملات غیرقانونی، بی رویه و بی پروا به مسیرهای کشتیرانی بین المللی در منطقه می دانیم.

ژنرال مایکل اریک کوریلا اشاره کرد که این حملات « ۵۵ کشور را تحت تأثیر قرار داده، و از جمله جان صدها دریانورد شامل دریانوردان آمریکایی را به خطر انداخته است.

او تاکید کرد که «اقدامات غیرقانونی و خطرناک» حوثی ها تحمل نخواهد شد و آنها پاسخگو خواهند بود.

XS
SM
MD
LG