لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

سنتکام حمله حوثی‌ها به یک کشتی باری در دریای سرخ را تایید کرد؛ کشتی یونانی به مسیر خود ادامه داد


ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده خبر منابع امنیتی و کشتی‌رانی مبنی بر حمله موشکی حوثی‌ها به یک کشتی باری در دریای سرخ را تایید اما تأکید کرد این کشتی یونانی با وجود اصابت سه موشک، به مسیر خود ادامه داد.

سنتکام در تشریح این رخداد اعلام کرد حوالی ظهر سه شنبه ۸ خرداد به وقت صنعا، حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی،پنج موشک بالستیک ضد کشتی را از مناطق تحت کنترل خود به سمت دریای سرخ پرتاب کردند که سه فروند از این موشکها به یک کشتی فله‌بر متعلق به یونان برخورد کرد، اما کشتی به سفر خود ادامه داد.

یک شرکت دریایی بریتانیایی روز سه‌شنبه از وقوع حادثه‌ در نزدیکی بندر حدیده، یمن خبر داد و اعلام کرد که یک کشتی، مورد اصابت موشک قرار گرفته و آب وارد برخی قسمت‌ها شده است، ولی خدمه آسیبی ندیدند.

منابع کشتیرانی یونان هم گفتند که این کشتی با نام «لااکس» عازم امارات متحده عربی بود ولی پس از اصابت موشکها، برای ارزیایی خسارات وارده به یک بندر نزدیک رفته است.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده همچنین اعلام کرد نیروهای این ستاد در عملیاتی جداگانه در روز ۸ خرداد، پنج پهپاد شلیک شده از سوی حوثی‌ها را بر فراز دریای سرخ شناسایی و آنها را با موفقیت منهدم کردند.

حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی در یمن پس از آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در غزه، کشتی‌های تجاری را در دریای سرخ و خلیج عدن هدف حملات موشکی و پهپادی قرار داده و ادعا می‌کنند که این حملات را در همبستگی با فلسطینی‌ها انجام می‌دهند.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده «سنتکام» مسئول مقابله با اقدامات خرابکارانه گروه «تروریستی» حوثی‌های یمن است و در ماموریتی دائمی برای دفع حملات موشکی، پهپادی و شهپادی این گروه در حال محافظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌سازی آبهای بین‌المللی برای کشتی‌های تجاری، نیروهای ائتلاف و سربازان آمریکایی حاضر در منطقه است.

XS
SM
MD
LG