لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۶

وضعیت وخیم جسمانی حسین رونقی در زندان؛ حسن رونقی: هیچ مداوایی انجام نشده است


حسین رونقی،‌ فعال مدنی
حسین رونقی،‌ فعال مدنی

با گذشت چند روز از حاد شدن شرایط جسمی حسین رونقی و گمانه‌زنی‌ها مبنی بر انتقال او به بیمارستان‌های مختلف، وضعیت و روند مداوای او همچنان مبهم است.

حسن رونقی، برادر این فعال مدنی، روز سه‌شنبه در یک پیام توییتری از وخامت حال برادرش خبر داده و نوشته است که حسین «دچار اسپاسم روده شده» و با ویلچر به بهداری زندان برده شده است.

حسن رونقی با اشاره به این که این خبر را از خانواده یکی از زندانیان شنیده، به نقل از آنها نوشته که «حسین توان تکلم نداشته» است.

روز دوشنبه عکسی از حضور مادر حسین در کنار فرزندش روی تخت بیمارستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، و خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه مدعی شد که در پی «بهبود شرایط جسمی» حسین رونقی، وی «زیر نظر پزشکان» از بیمارستان ترخیص شده و به زندان بازگردانده شده است.

اما حسن رونقی روز سه‌شنبه با انتشار توییتی این مطالب را تکذیب کرد و از قول برادرش نوشت که «تا به این لحظه هیچ درمانی برایش انجام نداده‌اند و همچنان در اعتصاب است.»

حسن رونقی درباره دیدار مادرش با حسین نوشت که این دیدار در اتاقی در یک بهداری بود و «زمانی که مادرم برای دیدنش رفته بود» عکس گرفتند تا «خوراک خبری جمهوری اسلامی شود و بگویند حسین را بستری کردیم.» او تاکید کرد که برادرش را دوشنبه‌ شب به زندان بردند.

احمد رونقی، پدر حسین، نیز در ویدیویی در توییتر این عکس را «تبلیغاتی» خوانده و گفته که پسرش تحت هیچ درمانی قرار نگرفته است.

حسین رونقی تحصیل‌کرده رشته کامپیوتر، فعال حقوق بشر، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس، و فعال حوزه فناوری است.

رونقی روز دوم مهر بازداشت شد و در اعتراض به شکنجه در زندان اوین دست به اعتصاب غذای تر زد. او روز ۲۲ آبان به دلیل وخامت حالش به بیمارستان منتقل شد.

فشار بر خانواده زندانیان سیاسی از سوی مقامات امنیتی و قضایی در ایران بارها گزارش شده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز دوشنبه در بیانیه‌ای به ادامه سرکوب معترضان در ایران و به‌ویژه نسبت به وضعیت حسین رونقی واکنش نشان داد.

او در این بیانیه‌ با ابراز نگرانی عمیق از بازداشت‌های دسته‌جمعی، محاکمه‌های ساختگی و احکام اعدام برای معترضان، گفت که هم‌زمان با انتقال حسین رونقی، زندانی سیاسی، از زندان اوین به بیمارستانی در تهران، گزارش‌هایی مبنی بر شکنجه و صدور احکام اعدام منتشر می‌شود. جهان نظاره‌گر ایران است و نقض حقوق بشر از سوی حکومت این کشور نباید بی‌پاسخ بماند.

XS
SM
MD
LG