لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۷

مشاور امنیت ملی آمریکا در مورد «محاکمه‌های ساختگی» در ایران و شرایط حسین رونقی ابراز نگرانی کرد


جیک سالیوان - آرشیو
جیک سالیوان - آرشیو

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه ای به ادامه سرکوب معترضان در ایران، و به ویژه نسبت به وضعیت حسین رونقی واکنش نشان داد.

او در این بیانیه‌ گفت ما عمیقاً نگران گزارش‌هایی رسیده از ایران در مورد دستگیری‌های دسته جمعی، محاکمه‌های ساختگی، و اکنون حکم اعدام برای معترضانی هستیم که خواسته‌های مشروعی را علیه حکومتی مطرح می‌کنند که به طور نظام‌یافته کرامت و آزادی ابتدایی را از مردمش دریغ می‌کند.

سالیوان در این بیانیه گفته است همزمان با انتقال حسین رونقی، زندانی سیاسی، از زندان اوین به بیمارستانی در تهران، گزارش هایی مبنی بر شکنجه و صدور احکام اعدام منتشر می شود. جهان نظاره گر ایران است. نقض حقوق بشر از سوی حکومت این کشور نباید بی پاسخ بماند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین گفت: ایالات متحده همراه با متحدان خود در سراسر جهان، پیگیر خواهد بود تا مسئولان این سوء استفاده‌ها را از طریق تحریم و ابزارهای دیگر، به پاسخگویی وادار کند.

سالیوان اضافه کرد که آمریکا از تحریم‌های جدیدی که روز دوشنبه اتحادیه اروپا و بریتانیا علیه ۲۹ فرد و سه نهاد ایرانی درگیر در سرکوب خشونت‌آمیز معترضان اعمال کردند، استقبال می‌کند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت ایالات متحده قاطعانه در کنار مردم ایران و خواسته‌های آنها ایستاده است.

XS
SM
MD
LG