لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۱

دانشجويان معترض هنگ کنگی توقف اعتراض ها را بررسی می کنند


رهبر فدراسیون دانش‌جويان هنگ کنگ، الکس چو (وسط)، و اعضای کمیته رهبری، ناتان لا (چپ)، و ايسون چانگ.
رهبر فدراسیون دانش‌جويان هنگ کنگ، الکس چو (وسط)، و اعضای کمیته رهبری، ناتان لا (چپ)، و ايسون چانگ.

سه موسس جنبش اشغال مرکزی در یک حرکت نمادین با هدف پایان دادن به تظاهرات، خود را به پلیس معرفی کردند

یکی از گروه‌های اصلی در سازمان دهی تظاهرات اعتراضی هنگ کنگ، به عنوان يکی از آخرين نشانه‌های مرگ جنبش دوماهه هنگ‌کنگ، به بررسی پایان دادن به اعتراض ها پرداخته است.

سخنگوی فدراسیون دانش‌جويان هنگ کنگ روز پنجشنبه ۱۳ آذر (۴ دسامبر) در يک برنامه راديويی گفت گروه متبوع وی ظرف هفته آينده در مورد ادامه ياتوقف تظاهرات تصمیم خواهد گرفت.

اين گروه یکی از چند سازمانی است که در بسيج مردم برای شرکت در اعتراض های دمکراسی خواهانه، که در نقطه اوجش ده‌ها هزار نفر را به خيابان‌ها کشاند، نقش کلیدی بازی کرد.

اکنون تنها بخش کوچکی از اين اعتراض ها زنده است و در دو منطقه به تظاهرات ادامه می‌دهد. يک گروه، خيابانی را در مجاورت دفتر مرکزی حکومت مسدود کرده و گروهی ديگر در خیابانی در ناحيه تجاری پر رفت‌وآمدی بست نشسته است. محل سومی هم بود که هفته گذشته پليس آنجا را تخليه کرد، و زدوخوردهايی هم صورت گرفت.

گروه دیگری، موسوم به «اشغال مرکزی»، هم‌اکنون با استناد به خشونت روز یکشنبه، و همچنین موارد گذشته‌ای که در آن معترضان و پلیس زخمی شده بودند، از معترضان خواسته است محل را ترک کنند.

سه مؤسس جنبش اشغال مرکزی روز چهارشنبه ۱۲ آذر (۳ دسامبر)، در یک حرکت نمادین با هدف پایان دادن به تظاهرات، خود را به پلیس معرفی کردند. اتهامی عليه اين سه تن عنوان نشد، و معلوم نیست که بعداً دستگیر خواهند شد يا نه.

مقام های هنگ‌کنگ اعتراض های خيابانی را غیرقانونی قلمداد کرده و از قبول خواست های معترضان مبنی بر برگزاری انتخاباتی کاملا دموکراتیک در سال ۲۰۱۷ سرباز زده‌اند.

بسیاری از معترضان اکنون اذعان می‌کنند که تظاهرات آنان برای تضمين اصلاحات موفق نخواهد شد، اما برخی همچنان به مبارزه ادامه می‌دهند. یکی از دانشجويان معترض به نام جاشوا وانگ وابسته به گروه سکولاريسم، روز دوشنبه دست به اعتصاب غذا زد.

وانگ ۱۸ ساله امیدوار است دست کم بتواند مقام های حکومتی را به شرکت در دور دوم مذاکرات در مورد شروع مجدد روند اصلاحات سیاسی کشور متقاعد سازد.

با رو به کاهش گذاشتن تظاهرات، ایالات متحده روز چهارشنبه حمایت خود را از حق رای همگانی در اين قلمرو چینی تکرار کرد.

معاون وزیر امور خارجه آمريکا، دانیل راسل، در برابر کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده گفت،مردم هنگ‌کنگ باید انتخابی معنادار داشته باشند.

او همچنین انتقاد رسانه‌های دولتی چین را که گفته اند تظاهرات هنگ‌کنگ توسط ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی هماهنگ شده، رد کرد.

XS
SM
MD
LG