لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۰

معترضان هنگ کنگ مذاکرات با دولت را قطع کردند


معترضان طرفدار دمکراسی در هنک کنگ مذاکرات با دولت را قطع کرده اند. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که زدوخوردهای خشونت باری بین آنان و مخالفان تظاهرات در گرفت.

فدراسیون دانشجویان هنگ کنگ روز جمعه گفت گزینه ای جز لغو مذکرات نداشت.

پیشتر معترضان تهدید کرده بودند اگر برای حفاظت از تظاهرکنندگان اقدامی صورت نگیرد، مذاکرات را قطع خواهند کرد. آنان در بیانیه مشترکی گفتند «حملات سازمان یافته» به تظاهرکنندگان باید متوقف شود.

در پی درگیری های خیابانی بین معترضان و مخالفان اعتراض های یک هفته ای، پلیس هنگ کنگ ناچار به مداخله شد.

زدوخورد زمانی آغاز شد که صدها نفر از طرفداران حزب کمونیست به یک محل اعتراض در محله مونگ کوک حمله کردند، چادرها را درهم شکستند و پرچم ها و پارچه نوشت ها را پاره کردند.

پلیس در تلاش برای جدا ساختن دو گروه یک زنجیره انسانی تشکیل داد. با ادامه درگیری، نیروهای کمکی پلیس وارد شدند. در مورد زخمی شدن جدی افراد گزارشی نرسیده است.

درگیری در پی بارندگی و توفان شدیدی که شمار معترضان طرفدار دموکراسی را کاهش داد روی داد. بسیاری نیز در پی تعطیلی دو روزه به کار بازگشته بودند.

بسیاری از فعالان نگرانند که پلیس با بهره گیری از این کاهش درصدد پاک سازی محل های اعتراض، که از جمعه پیش در اشغال ده ها هزار نفر بوده است، برآید.

معترضان از دولت مرکزی چین خواسته اند اجازه دهد انتخابات دمکراتیک در سال ۲۰۱۷ بدون دخالت پکن برگزار شود، و فرماندار هنگ کنگ استعفا دهد.

حزب کمونیست چین اعتراض ها را غیر قانونی اعلام کرده است، و در سرمقاله ای که روز جمعه در روزنامه "مردم" ارگان حزب کمونیست منتشر شد، هشدار داد که سرپیچی مدنی محکوم به شکست است.

انتشار مقاله پس از آن صورت گرفت که فرماندار هنگ کنگ مهلت نیمه شب پنجشنبه را برای استعفا نادیده گرفت و به جای آن پیشنهاد کرد با معترضان گفت و گو کند.

XS
SM
MD
LG