لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

مقامات هنگ کنگ مذاکره با معترضان را لغو کردند


هیئتی از کنگره آمریکا در بیانیه ای قویا از معترضان دموکراسی خواه در هنگ کنگ حمایت کرد. این قانونگذاران توصیه کرده اند که واشنگتن به نظارت از منطقه نیمه خود مختار هنگ کنگ، ادامه دهد.

در گزارش سالیانه ای که روز پنجشنبه منتشر شد، کمیته اجرایی کنگره در مورد چین گفت اقدامات اخیر پکن در هنگ کنگ نگرانی هایی را در مورد آزادی های شکننده و حاکمیت قانونی که وجه تمایز هنگ کنگ با سرزمین اصلی چین است، مطرح می کند.

گزارش کنگره در شرایطی منتشر می شود که مقامات هنگ کنگ اقدام به لغو مذاکرات با معترضان دموکراسی خواه کردند. دموکراسی خواهان، با رهبری دانشجویان در اعتراض به تصمیمات انتخاباتی چین برای هنگ کنگ، بخش هایی از این شهر را اشغال کردند و وعده داده اند که نافرمانی مدنی را گسترش دهند.

آلکس شو، رهبر معترضان گفت افزایش فشار بر مقامات پیش از مذاکرات الزامی بوده است تا از پیشرفت گفتگوها به سمت برگزاری انتخابات مستقیم، اطمینان حاصل شود.

او از معترضان خواست همچنان بخش های عمومی شهر را در اشغال خود داشته باشند. شو دولت را متهم کرد که باعث توقت مذاکرات شده و گفت دانشجویان کاری نکرده اند که باعث اتخاذ چنین تصمیمی از سوی دولت شود.

در همین حال، رئیس اجرایی هنگ کنگ که معترضان خواهان استعفای او شده اند، اکنون با اتهام دریافت مبالغ اعلام نشده پول از یک شرکت استرالیایی متهم شده است.

یک رسانه استرالیایی گزارش داده لیونگ چون-یینگ، رئیس اجرایی هنگ کنگ، از شرکت مهندسی UGL در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ مبلغ ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار پول گرفته است.

این پول، در ارتباط با خرید شرکت مشاوره املاک DTZ توسط UGL است که لیونگ چون- یینگ قبل از رسیدن به سمت رئیس اجرایی هنگ کنگ در آن کار می کرد.

پس از آن که چین در ۳۱ ماه اوت اعلام کرد که با نامزدهای خواستار شرکت در انتخابات برای مقام رئیس اجرایی هنگ کنگ مخالفت خواهد کرد، شهروندان خشم خود را از این حکم متوجه لیونگ کردند که از حمایت پکن برخوردار است.

دولت مرکزی چین گفته است نامزدهای انتخابات سال ۲۰۱۷ باید ابتدا به تایید یک کمیته حامی پکن برسند.

XS
SM
MD
LG