لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

اعلام آمادگی هنگ کنگ برای گفتگو با معترضان


لیونگ چون یینگ رئیس اجرایی دولت محلی هنگ کنگ
لیونگ چون یینگ رئیس اجرایی دولت محلی هنگ کنگ

رئیس اجرایی دولت محلی هنگ کنگ می‌گوید به دنبال راه‌هایی است که مذاکره با رهبران اعتراضات دمکراسی‌خواهی، که وارد سومین هفته خود شده است، را از سر بگیرد.

لیونگ چون یینگ روز پنجشنبه در یک نشست خبری با بیان این که یک میانجی به ترتیب دادن این مذاکرات، که ممکن است اوائل هفته آینده برگزار شود، کمک می‌کند، گفت او برای گفتگو درباره حق رأی آماده است؛ با این حال وی یادآور شد پکن تصمیم خود را برای بررسی نامزدهای انتخابات سال ۲۰۱۷ در هنگ کنگ تغییر نخواهد داد.

دولت هنگ کنگ اوائل ماه اکتبر (اواسط مهر ماه) موافقت خود را با مذاکره با معترضان طرفدار دموکراسی اعلام کرد، اما پس از آن که رهبران دانشجویان اعلام کردند قصد گسترش اعتراضات را دارند، از گفتگو منصرف شد. پکن و دولت محلی هنگ کنگ این اعتراضات را غیرقانونی می‌دانند.

پیشتر در روز پنجشنبه، پلیس هنگ کنگ برای متفرق کردن معترضانی که سعی داشتند خیابانی در نزدیکی مقر دولت را مسدود کنند، از گاز فلفل استفاده کرد. پلیس می‌گوید در درگیری‌های کوتاهی که صورت گرفت ۳ افسر پلیس زخمی شدند.

این درگیری جدید در میان خشم ناشی از انتشار ویدیوئی روی داد که در آن پلیس در حال کتک زدن یک معترض غیرمسلح بود.

مقامات هنگ کنگ روز پنجشنبه اعلام کردند هفت تن از نیروهای پلیس، که گویا در آن حادثه درگیر بودند، از مقام‌های خود معلق شده‌اند و تیمی برای تحقیق در باره آن نیز تشکیل شده است.

XS
SM
MD
LG