لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

یک نماینده مجلس می‌گوید ۲۰ میلیون نفر در ایران حاشیه‌نشین هستند


حاشیه‌‌نشینی در تهران - آرشیو
حاشیه‌‌نشینی در تهران - آرشیو

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی می‌گوید ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ایران یا «حدود یک چهارم» از جمعیت کشور «حاشیه‌نشین» هستند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا در روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن، مجتبی یوسفی با بیان این که بنا بر سرشماری سال ۹۶، ۶.۵ میلیون خانواده ایرانی اجازه‌نشین هستند، گفت با وجود سالانه ۸۰۰ هزار ازدواج، جمعیت مستأجران مدام در حال افزایش است.

بر اساس این گزارش، نرخ اجاره بها نسبت به سال گذشته در مناطق شهری ایران ۵۴ درصد افزایش یافته است.

یوسفی با بیان این که در دهه ۸۰ میزان ساخت و ساز «۹۰۰ هزار واحد مسکونی» بوده و اکنون به کمتر از «۲۰۰ هزار واحد شهری و روستایی» کاهش یافته، اعلام کرد که دولت قبلی «با افتخار» اعلام کرد که طی هشت سال گذشته مسکن نساخته است.

بنا بر گزارش رسمی بانک مرکزی ایران، رشد اجاره مسکن در دی ۱۴۰۰ در تهران ۵۰.۷ درصد و در کل مناطق شهری ۵۴ درصد نسبت به دی ماه سال گذشته رشد داشته است.

نمودار رشد بهای مسکن و اجاره‌بها در شهر تهران
نمودار رشد بهای مسکن و اجاره‌بها در شهر تهران

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند از میزان رشد اجاره‌بها انتقاد کرده‌اند.

امیر ابتهاج، روزنامه‌نگار با اشاره به وعده «مسکن مجانی» در توییتی نوشت «دقیقا ۴۳ سال بعد»، «کانکس‌نشینی» اجاره‌ای در جنوب تهران با اجاره بهای ۵۰ تومن پیش، ماهی ۲۰۰ تومن مشاهده می‌شود.

حسن بردال، گرافیست و عکاس، نیز با ذکر تجربه شخصی‌اش، گفته است میزان «پول پیش موارد مشابه نسبت به شش ماه قبل دست‌کم دو برابر شده است.»

،

XS
SM
MD
LG