لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۸

ایران برای ساخت صدها هزار واحد مسکونی در سوریه اعلام آمادگی کرد


مسکن در ایران. آرشیو
مسکن در ایران. آرشیو

محمدرضا رضایی‌‌کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی روز شنبه گفت: ایران آمادگی ساخت سالانه بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریه را دارد.

این در حالی است که چندی پیش مجتبی یوسفی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش ۲۰ برابری قیمت مسکن در تهران طی یک دهه گذشته اعلام کرده بود «سه دهک جامعه برای خرید یک واحد ۷۰ متری باید ۱۲۰ سال» منتظر بمانند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، ‌رضایی‌‌کوچی گفته است که «قرار نیست دولت ایران در بازسازی سوریه هزینه‌ای کند» بلکه «شرکت‌های بخش خصوصی ایرانی می‌توانند از حضور در پروژه‌های ساخت مسکن و بازسازی این کشور درآمدزایی داشته باشند.»

رضایی‌‌کوچی گفته است که «علاوه بر صادرات خدمات فنی و مهندسی، ایران توان صادرات مصالح ساختمانی را هم به سوریه دارد و باید از این فرصت استفاده کنیم.»

او توضیح نداده است که مصالح ساختمانی و خدمات فنی با چه قیمتی می‌تواند به کشور جنگ‌زده سوریه صادر شود و پول آن به چه شکلی وارد ایران می‌شود.

در ایران افزایش قیمت مصالح ساختمانی با افزایش قیمت مسکن همراه بوده است.

ایلنا در گزارشی از وضعیت گرانی مسکن در استان آذربایجان غربی نیز می‌نویسد که با حقوق حدود ۴ میلیون تومانی یک کارگر ، و در صورتی که او تمامی آن درآمد را پس انداز کند «شاید» بعد از گذشت بیش از ۲۰ سال بتواند «یک آپارتمان کوچک در ارومیه» خریداری کند.

این خبرگزاری می‌گوید گرانی در این استان ویژه شهر ارومیه نیست و در شهرهای دیگر نیز مانند خوی دیده می‌شود. به طوری که به گفته این خبرگزاری، ۸۰ درصد جامعه کارگری خوی اجاره‌نشین هستند و ۸۰ درصد درآمد آنها نیز هزینه اجاره مسکن می‌شود.

افزایش قیمت خرید و اجاره مسکن در ایران باعث ایجاد و گسترش معضلاتی مانند گورخوابی، کارتن‌خوابی، اتوبوس‌خوابی، و نخاله‌خوابی شده است.

پیشتر در دی ماه، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی ایران به سوریه سفر کرده بود. او در مورد «ایجاد مناطق آزاد مشترک» میان تهران و دمشق گفت قرار است «رئیس منطقه آزاد کشور در سفر به سوریه، مسئله منطقه آزاد مشترک را بررسی و قراردادی را امضا کند.»

آقای قاسمی در راس هیاتی اقتصادی و سیاسی وارد دمشق پایتخت سوریه شد تا ضمن دیدار با بشار اسد و شماری از مقامات ارشد این کشور، در خصوص «ترسیم نقشه راه ارتقای همکاری‌های اقتصادی تهران و دمشق» رایزنی کند.

از زمان آغاز اعتراضات عمومی سوریه در ژانویه ۲۰۱۱ و حمایت مستقیم نظامی - اقتصادی جمهوری اسلامی از حکومت بشار اسد، مقامات ایران مدعی امضای تفام‌نامه‌ها و موافقت‌های بسیاری با دمشق برای ایجاد تبادلات اقتصادی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG