لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

هجوم خارجی‌ها به بازار مسکن ترکیه همزمان با سقوط لیر؛ ایرانی‌ها «در رتبه اول» هستند


ترکیه - آرشیو
ترکیه - آرشیو

ارزش لیر ترکیه که روز دوشنبه بدترین روز خود در تاریخ را ثبت کرده بود، روز سه‌شنبه باز هم پایین رفت و چهار درصد دیگر کاهش یافت.

لیر که در ساعاتی از معاملات روز دوشنبه در مقابله هر دلار آمریکا به ۱۴.۹۹ کاهش یافته بود، در پایان آن روز و با مداخله بانک مرکزی ترکیه و تزریق دلار به بازار، بخشی از ارزش از دست رفته خود را بازیافت.

اما ارزش این ارز، که به توصیف رویترز در وضعیت بدی قرار دارد،‌ در ساعتی از روز سه شنبه به ۱۴.۴ در برابر دلار کاهش یافت.

ارزش لیر به دلیل نگرانی‌ها در مورد سیاست جدید اقتصادی پرخطر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، و چشم‌انداز کاهش مجدد نرخ بهره در این هفته، تا ۴ درصد کاهش یافت.

در همین حال رویترز به نقل از دو مقام ترک گزارش داده است که انتظار می رود دولت ترکیه به زودی یک بودجه اضافی را برای سال آینده به پارلمان ارائه کند، چرا که شرایط لیر بودجه موجود را با افزایش دستمزدها و سایر هزینه‌های جدید تحت فشار قرار داده است.

پول ملی ترکیه در سال جاری میلادی تقریبا نیمی از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است.

به نوشته رویترز، داده‌های موسسه آمار ترکیه در روز سه‌شنبه همچنین نشان می‌دهد که با سقوط لیر، فروش خانه‌های ترکیه به خارجی‌ها در ماه نوامبر نزدیک به ۵۰ درصد افزایش یافت و میلیاردها دلار ارز خارجی را برای ترکیه به همراه آورد.

در میان شهروندان خارجی که بیشترین خانه‌ها را در ترکیه خریده‌اند ایرانی‌ها در رتبه نخست هستند، و شهروندان عراق و روسیه - کشورهایی که خود با مشکلات اقتصادی متعددی روبرو هستند - در رتبه‌های بعد قرار دارند.

پیش‌بینی می‌شود که بانک مرکزی ترکیه، تحت فشار رجب طیب اردوغان، و با وجود آن که نرخ تورم به ۲۱.۳ درصد افزایش یافته است، روز پنجشنبه نرخ بهره پایه خود را ۱۰۰ واحد دیگر کاهش دهد و آن را به ۱۴ درصد برساند. این ادامه همان سیاستی است که در کاهش ارزش لیر موثر بوده است.

XS
SM
MD
LG