لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۳

رفع «محدودیت فیزیکی» از مقابل منزل میرحسین موسوی؛ «اصل مراقبت» ادامه دارد


میرحسین موسوی و زهرا رهنورد
میرحسین موسوی و زهرا رهنورد

خبرگزاری میزان، نزدیک به قوه قضاییه ایران، روز دوشنبه ۵ اردیبهشت از برداشته شدن «محدودیت فیزیکی» از مقابل منزل میرحسین موسوی در کوچه اختر خبر داده اما تاکید کرده است که «اصل مراقبت» از او ادامه دارد.

تارنمای میزان همچنین ویدیویی منتشر کرده که نشان می‌دهد مبادی ورودی و خروجی تعبیه شده در بن‌بست اختر برداشته شده است در حالیکه خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران نیز نوشت این دو مبادی که «برای حفاظت از وی تعبیه شده بود با تصمیم شورای عالی امنیت ملی برداشته شد.»

نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، با تایید این خبر اعلام کرد که «کاهش تدریجی محدودیت‌های حفاظتی آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی از چند سال قبل آغاز شده بود و روند فوق همچنان ادامه دارد. خانم زهرا رهنورد نیز بیشتر از دو سال است که هیچ گونه محدودیت حفاظتی ندارد.»

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، و مهدی کروبی از بهمن سال ۸۹ به دلیل آن چه «ادامه یافتن اقدامات ضد امنیت ملی» نامیده شد، بر اساس تصمیم شورای عالی امنیت ملی در حصر خانگی قرار گرفتند.

در سال‌های گذشته از برخی محدودیت‌ها کاسته شد و موسوی و کروبی امکان ملاقات‌های محدودی با نزدیکان و افراد مشخص پیدا کردند. خبرگزاری میزان می‌نویسد کاهش محدودیت‌ها «مشخصا متناسب با رفتار‌های آن‌ها در میزان رعایت نظم عمومی و آرامش جامعه، تنظیم می‌شد.»

مهدی کروبی در تاریخ ۱۳ مهرماه در نخستین سخنرانی خود پس از ۱۱ سال و در جمعی حدودا ۲۰ نفره در خانه غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، از آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، به عنوان «امام عزیزی که این‌ها همه را برای ما به‌وجود آورد» یاد کرد و ایجاد «جمهوری اسلامی» با «آن خصوصیاتی که [خمینی] ذکر می‌کرد» را رویدادی «عجیب» دانست.

۲۵ بهمن ۱۴۰۰ هم‌زمان با دوازدهمین سالگرد آغاز حصر خانگی موسوی،‌ رهنورد و کروبی، بیش از ۳۵۰ فعال سیاسی و مدنی به ادامه این حصر اعتراض کردند و آن را غیرقانونی خواندند.

بر اساس نظرسنجی موسسه افکارسنجی گمان، میرحسین موسوی در کنار محمد خاتمی و محمد جواد ظریف در انتهای فهرست چهره‌های محبوب شهروندان ایرانی قرار دارند.

XS
SM
MD
LG