لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

مهدی کروبی در اولین سخنرانی از زمان حصر خواستار بقای «اصل نظام» جمهوری اسلامی شد


مهدی کروبی در کنار فرزند خود حسین کروبی - آرشیو
مهدی کروبی در کنار فرزند خود حسین کروبی - آرشیو

مهدی کروبی در نخستین سخنرانی‌اش از زمان آغاز ۱۱ سال حصر خانگی ابراز امیدواری کرد که «اصل نظام» جمهوری اسلامی باقی بماند و «عیوب» آن برطرف شود.

مهدی کروبی، یکی از دو کاندیدای معترض در انتخابات ۸۸ و از رهبران جنبش سبز، روز سه‌شنبه ۱۳ مهر، با گذشت ۱۱ سال از حصر خانگی، در جمعی حدودا ۲۰ نفره در خانه غلام‌حسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، سخنرانی کرد.

به گزارش وب‌سایت انصاف‌نیوز، کروبی از آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، به عنوان «امام عزیزی که این‌ها همه را برای ما به‌وجود آورد» یاد کرد و ایجاد «جمهوری اسلامی» با «آن خصوصیاتی که [خمینی] ذکر می‌کرد» را رویدادی «عجیب» دانست.

رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی، که در زمان مرگ آیت‌الله خمینی ریاست بنیاد شهید را بر عهده داشت، با ذکر خاطره‌ای از زمان بازنگری قانون اساسی گفت: «یک روز بعدازظهر به ما خبر دادند که بیایید به جماران ... و گفتند که امام دیگر در کما است و مساله امام تا ۱۰ – ۱۵ ساعت دیگر تمام است. در همان لحظه برنامه‌ریزی‌هایی که شد و یک هفته هم که تعطیل بودیم، وقتی من رفتم یک کلمه به شما بگویم که عجب، اصلا فضا عوض شده! آن فضای هفته‌ قبل با فضای حالا عوض شده و دگرگون شده است.»

او «قدردانی» نکردن از روح‌الله خمینی را «ظلم به او» دانست و گفت: «انشالله ... اصل نظام محفوظ بماند و انشالله عیوب و نواقصش برطرف شود.»

رهبران جنبش سبز، میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، و مهدی کروبی، از بهمن ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی هستند و در سال‌های اخیر، دیدارهای موردی محدود با اعضای خانواده‌ها و افراد مشخصی داشتند و این نخستین سخنرانی آقای کروبی پس از ۱۱ سال است.

در بخش مربوط به ایران ​گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف در سال ۲۰۲۰ که وزارت خارجه آمریکا بهار گذشته منتشر کرد، با ذکر اسامی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، و مهدی کروبی آمده است که حکومت جمهوری اسلامی به استفاده از حصر خانگی بدون طی آیین دادرسی ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG