لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۶

واکنش‌ها به اظهارات وزیر سابق اطلاعات در مورد هاشمی رفسنجانی و تلاش برای رد صلاحیت وی؛ «تظلم خواهی» محسن هاشمی از خامنه‌ای


اکبر هاشمی رفسنجانی - آرشیو
اکبر هاشمی رفسنجانی - آرشیو

اظهارات وزیر سابق اطلاعات ایران درباره چگونگی رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ با واکنش تند بستگان و متحدان سیاسی رفسنجانی، از جمله محسن هاشمی رفسنجانی روبرو شده است.

حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات ایران، روز یکشنبه ۲۳ خرداد در یک گفت وگوی تلویزیونی به صراحت گفت که هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۹۲ بنا بر توصیه او به شورای نگهبان رد شد. مصلحی گفت در آن زمان، وزارت اطلاعات پیش بینی کرده بود که رفسنجانی در انتخابات برنده می‌شود و به همین دلیل او با حضور در شورای نگهبان از اعضای این نهاد خواسته بود با توجه به «هزینه ها و فواید» تایید یا رد صلاحیت رفسنجانی، او را رد صلاحیت کنند.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روز دوشنبه ۲۴خرداد ادعای وزیر سابق اطلاعات را رد کرد و در توییتی نوشت: « نمی خواهم برخورد آقایان را در جلسه با ایشان بگویم.»

در واکنش به این اخبار، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ایران که در سال ۱۳۹۲ رییس ستاد انتخاباتی رفسنجانی بود، در یک رشته توییت از شورای نگهبان خواست فیلم و صوت جلسه ای که حیدر مصلحی به آن اشاره کرده را منتشر کند.

همچنین، محسن هاشمی رفسنجانی، پس اکبر هاشمی رفسنجانی روز دوشنبه نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشته و از او «تظلم خواهی» کرده است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، محسن هاشمی همچنین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری که قرار است جمعه این هفته برگزار شود، از آیت الله خامنه‌ای خواسته است «اجازه تغییر مسیر جمهوری اسلامی به حکومت به اصطلاح اسلامی را نداده و ایران را از پیچ خطرناک نجات دهد.»

حیدر مصلحی در دولت محمود احمدی نژاد وزیر اطلاعات بود و بارها اکبر هاشمی رفسنجانی را به همسویی با «سران فتنه» متهم کرد. آیت الله خامنه‌ای و حامیان او، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را پس از اعتراضات سراسری به نتیجه انتخابات در سال ۱۳۸۸ سران فتنه توصیف کردند.

پیشتر نیز علی لاریجانی، از شورای نگهبان خواسته بود دلایل رد صلاحیت وی را اعلام کند. چندی پیش، آیت الله خامنه‌ای گفته بود که در مورد برخی از کاندیداهای رد صلاحیت شده، گزارش‌های «نادرست» به شورای نگهبان داده شده است اما شورای نگهبان اعلام کرد آن گزارش‌‌‌ها تاثیری بر نتیجه رد صلاحیت‌ها نداشته است.

XS
SM
MD
LG