لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۱

همایون اسعدیان کارگردان: با احکام علیه هنرمندان، حیثیت جمهوری اسلامی مخدوش شده است


همایون اسعدیان
همایون اسعدیان

همایون اسعدیان، کارگردان سینما و تلویزیون می‌گوید قوه قضائیه جمهوری اسلامی با صدور احکام مجازات علیه هنرمندان، «حیثیت جمهوری اسلامی را مخدوش کرد».

این کارگردان در واکنش به حکم اخیر زندان برای سعید روستایی کارگردان فیلم «برادران لیلا» از برخورد حکومت با هنرمندان انتقاد کرد.

این کارگردان که برای فیلم‌ها و سریال‌هایی چون «مرد آفتابی»، بچه‌های خیابان» و «آخر بازی» مورد تقدیر قرار گرفته، از وضعیت «واقعی» زنان در جامعه و آنچه حکومت می‌خواهد نشان دهد، انتقاد کرد و به روزنامه اعتماد گفت: اصلا از این روزهای جامعه ایران قرار است چه تصویری برای آینده بماند؟ جامعه ایران به هیچ عنوان مثل پارسال نیست. فیلمسازان نمی‌توانند روی مسائل مهم چشم ببندند و به موضوعات نگاه نکنند. توقع هم از آنها بسیار جدی است. این کار را برای سینماگران به‌شدت سخت کرده است.

وی افزود: در یک منطقه‌ای زندگی می‌کنم که حجاب در این منطقه کاملا متفاوت است، با خودم می‌گویم اگر بخواهم در این منطقه بخشی از داستان را روایت کنم به این خانم‌ها که از کوچه و خیابان رد می‌شوند چه بگویم؟ به آنها بگویم از این کوچه رد نشوید؟ بنابراین به شما بگویم که کار در سینما خیلی برای ما سخت شده و بسیار روزهای پرتنش را سپری می‌کنیم.

در یکسال گذشته، در جریان اعتراضات سراسری که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، شماری از هنرمندان و بازیگران در حمایت از این اعتراضات، تصاویری از خود منتشر می‌کنند که در آن حجاب اجباری بر سر ندارند.

برخی از این هنرمندان از جمله کتایون ریاحی، هنگامه قاضیانی، افسانه بایگان، ترانه علیدوستی مدتی بازداشت شدند و یا توسط نهادهای امنیتی احضار و تحت بازجویی قرار گرفتند.XS
SM
MD
LG