لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۵

خاطرات هیلاری کلینتون


هیلاری کلینتون، که در اذهان بسیاری از طرفداران حزب دمکرات آمریکا، کاندیدای اصلی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آینده کشورشان است، در حال نگارش خاطرات خویش است. این خاطرات درباره مناسبات جهانی و دوران زمامداری اش بر وزارت امور خارجه ایالات متحده خواهد بود. کتاب خاطرات خانم کلینتون احتمالا گمانه زنی درباره فعالیتهای سیاسی او در آینده را تقویت خواهد کرد.

ریاست جمهوری هیلاری کلنتون، همسر رئیس جمهوری سابق آمریکا، این روزها سوژه گمانه زنی های داغ در واشنگتن و دیگر نقاط جهان شده است.

کتاب خاطرات خانم کلینتون، پنجمین کتاب اوست و قرار است سال آینده منتشر شود. او قرار است در سال ۲۰۱۴ برای کارهای تبلیغاتی کتابش به یک رشته سفر برود و همین امر حدس و گمان درباره طرح های او درمورد انتخابات ۲۰۱۶ را دامن می زند.

نزدیکان خانم کلینتون اصرار دارند که او هنوز تصمیمی درباره شرکت در رقابتهای انتخاباتی نگرفته است. اما کمیته ای سیاسی به نام «آماده برای هیلاری» شکل گرفته که هدفش تبلیغات برای نامزدی احتمالی او و گردآوری داوطلبان و کمکهای نقدی است.

عملیات کشتن اسامه بن لادن، سقوط حاکمیت معمر قذافی در لیبی، وضعیت عراق و افغانستان، بهار عرب، دیپلماسی در قبال ایران و مسئله اتمی، رابطه آمریکا با متحدانش از جمله محورهایی است که خانم کلینتون در کتابش قرار است به آنها بپردازد.

در این کتاب همچنین به مسائل مرتبط با اقتصاد، انرژی و تغییرات آب و هوایی، دمکراسی و حقوق بشر، نقش کلیدی زنان، تکنولوژی و بهداشت نیز اشاره خواهد شد.

هیلاری کلینتون ۶۶ ساله پس از ترک وزارت خارجه آمریکا در اول فوریه ۲۰۱۳ ، دچار مشکلات سلامتی و انسداد یکی از رگهای مغزی شد. او آن زمان گفت که برای کمک به زنان و کودکان در آمریکا و جهان لازم است که مدتی استراحت کند.

حالا به نظر می رسد که او سلامت خود را بازیافته است. ماه گذشته خانم کلینتون اعلام کرد که از حق ازدواج همجنسگرایان حمایت می کند. او در سال ۲۰۰۸ زمانی که برای شرکت در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری تلاش می کرد نیز از اتحادیه های حامی حقوق زوجهای همجنسگرا حمایت کرده بود.

نظرسنجیها حاکی است در حال حاضر خانم کلینتون در میان دمکراتها بخت بالایی برای نامزدی انتخابات ۲۰۱۶ را دارد و نسبت به رقبای جمهوری خواهش از جمله جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا، سناتور فلوریدا مارکو روبیو، و کریس کریستی فرماندار نیوجرسی در موقعیت بهتری است.

XS
SM
MD
LG