لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

راز عینک ته استکانی هیلاری کلینتون


عینک قطوری که وزیر خارجه آمریکا این روزها بر چشم می زند، کنجکاوی بسیاری را برانگیخته است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، چهارشنبه گذشته (۲۳ ژانویه) در صحن سنا و مجلس نمایندگان آمریکا پاسخگوی پرسشهای بی شمار و دشواری بود که طی نزدیک به ۶ ساعت در دو نوبت، از سوی نمایندگان این دو مجلس پیرامون حواشی امنیتی حادثه تروریستی بنغازی لیبی مطرح شد؛ حادثه ای که به کشته شدن ۴ شهروند آمریکایی از جمله کریستوفر استیونز، سفیر این کشور در لیبی انجامید.

جدا از محتوای پرسش و پاسخ، شیوه عملکرد وزارت خارجه تحت مدیریت خانم کلینتون، و طرح ضرورت اعمال تدابیر افزون امنیتی برای صیانت از جان دیپلمات های آمریکایی در کشورهایی که شرایط سیاسی آنها برای حضور دیپلمات های آمریکایی«خطرناک» قلمداد می شود، یک نکته توجه بسیاری را به خود جلب کرد. عینک هیلاری کلینتون، نظر آنان را که علاوه بر سیاست ها و سخنان وزیر خارجه آمریکا، به ظاهر وی نیز توجه دارند، جلب کرد و کنجکاوی آنها را برانگیخت.

خانم کلینتون طی دوران دانشجویی اش، عینک می زده و عکس هایی از آن دوران هم او را با عینک نشان می دهند، اما سالهاست که به جای عینک، از لنز استفاده می کند. از این روی، بر چشم داشتن عینک،‌ آن هم عینکی «ته استکانی» با ظاهری نامتعارف طی چند هفته اخیر؛ از جمله در مراسم تحلیف باراک اوباما و در جلسه پرسش و پاسخ در کنگره آمریکا، اسباب پرسش شده، به ویژه به این سبب که این عینک، عینکی عادی نیست و با اغلب عینک های طبی متفاوت به نظر می رسد. قطر شیشه های عینک کلینتون زیاد است و خطوطی عمودی نیز روی یکی از شیشه هایش دیده می شود. نوع شیشه این عینک، «فرزنل» نام دارد.

در پاسخ به کنجکاوی و پرسش مردم و خبرنگاران، سخنگوی هیلاری کلینتون سبب استفاده وی از عینک را عوارض لخته خون ناشی از ضربه سر او عنوان کرد و گفت که این لخته خون، اثراتی در بدن وزیر خارجه آمریکا برجای گذارده که به مرور رفع خواهد شد، اما وی تا آن هنگام، به جای لنز، از عینک استفاده خواهد کرد.

گفته شده که استفاده خانم کلینتون از عینک موقت است و تا زمان برطرف شدن عوارض بینایی ناشی از ایجاد لخته خون نزدیک مغزش ادامه خواهد یافت. سخنگوی کلینتون تأکید کرده که او با عینک مخصوصی که به چشم می زند، به خوبی می تواند ببیند.

ناظران می گویند این نوع ویژه عینک، برای رفع دوبینی به کار می رود و احتمال می دهند که یکی از عوارض لخته شدن خون در سر هیلاری کلینتون که در پی زمین خوردن او و وارد شدن ضربه به سرش ایجاد شد، دوبینی باشد. خانم کلینتون روز ۱۳ دسامبر سال گذشته(۶ هفته پیش)، به دنبال ابتلا به آنفولانزای روده و از دست دادن آب بدنش، لحظاتی بیهوش شد. از هوش رفتن او با زمین خوردن و وارد شدن ضربه به سرش همراه بود.

وزیر امور خارجه آمریکا در پی بستری شدن در بیمارستان، دو هفته استراحت و چند روز کار در منزل،‌ هفته اول ژانویه به محل کار خود بازگشت. وی پایان ماه جاری از سمت خود کناره گیری می کند و در کابینه جدید آقای اوباما برای دور دوم ریاست جمهوری اش، جای خود را به وزیر دیگری خواهد داد. باراک اوباما سناتور دموکرات سابق جان کری را نامزد تصدی مقام وزارت خارجه کرد. آقای کری با کسب رأی اعتماد کنگره آمریکا در روز سه شنبه ۲۹ ژانویه، وزیر خارجه تازه این کشور و جانشین هیلاری کلینتون می شود.
XS
SM
MD
LG