لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

محکومیت ایران به پرداخت ۱ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار به قربانیان بمب گذاری بیروت


بر اساس رای یک دادگاه تجدید نظر در آمریکا، ۱ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار از پول های ایران که در حساب یک بانک در نیویورک قرار دارد، به خانواده قربانیان بمب گذاری سال ۱۹۸۳ مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت داده می شود.

شعبه دوم دادگاه تجدید نظر نیویورک، حکم سال ۲۰۱۳ قاضی کاترین فارست را تایید کرد که رای داده بود این پول باید به خانواده قربانیان آن بمب گذاری داده شود.

خانواده قربانیان بمب گذاری، در سال ۲۰۱۰ و پس از آن که وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد ایران چنین پولی در حساب «سیتی بانک» دارد، به دادگاه مراجعه کردند. این پول از طریق یک بانک ایتالیایی که با بانک مرکزی ایران در ارتباط بوده، در یک حساب سیتی بانک قرار داشت.

پیشتر یک دادگاه در آمریکا در سال ۲۰۰۷ حکم داده بود که ایران به خاطر بمب گذاری بیروت باید ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار پرداخت کند که این ۱ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار، بخشی از آن پول است.

خانواده قربانیان ایران را متهم می کنند که از گروه حزب الله لبنان که بمب گذاری ۱۹۸۳ بیروت را انجام داد، پشتیبانی کرده است. در آن بمب گذاری ۲۴۱ سرباز آمریکایی کشته شدند.

در همان روز، مقر نیروهای فرانسوی در لبنان نیز هدف بمب گذاری قرار گرفت که طی آن ۵۸ نیروی فرانسوی کشته شدند. فرانسه نیز ایران و حزب الله را متهم به دست داشتن در بمب گذاری کرد.

بانک مرکزی ایران در سال ۲۰۱۳ به تصمیم دادگاه آمریکایی اعتراض کرد و می تواند بار دیگر به این رای، از جمله در دیوان عالی آمریکا، اعتراض کند.

XS
SM
MD
LG