لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۵

اذعان رئیس‌جمهوری اسرائیل به اختلاف بین نتانیاهو و بایدن بر سر تأمین تسلیحات آمریکایی


اسحاق هرتزوگ رئیس‌جمهوری اسرائیل در سخنرانی خود در مراسم سالانه چهارم ژوئیه (‌سالروز استقلال آمریکا) در سفارت ایالات متحده در اورشلیم به اختلافات اخیر بین دولت بنیامین نتانیاهو و دولت بایدن بر سر تأمین تسلیحات آمریکایی به اسرائیل اشاره کرد.

هرتزوگ اظهار داشت: «همانند هر خانواده‌ای، همیشه بر سر همه مسائل توافق وجود ندارد و این موضوع طبیعی است. اختلاف‌نظرها پایه وسیع دوستی و اتحاد بین دو کشور ما را تضعیف نمی‌کند. این اتحاد ما را به داستان مشترکمان متصل نگه می‌دارد و منافع حیاتی دو کشور را پیش می‌برد.»

وی افزود: «به نمایندگی از دولت و مردم اسرائیل، از رئیس‌جمهور بایدن، دولت ایالات متحده، کنگره و مردم آمریکا به خاطر حمایت و همبستگی که همواره برای امنیت ما یک لنگر بوده و از ۷ اکتبر به روش‌های مختلف ابراز شده است، صمیمانه تشکر می‌کنم.»

در حالی که نخست‌وزیران اسرائیل معمولاً در مراسم سالانه چهارم ژوییه سفارت آمریکا شرکت می‌کنند، امسال نتانیاهو در این مراسم حضور نداشت.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل چهارم تیر ماه بار دیگر از کاهش ارسال سلاح‌ از سوی ایالات متحده انتقاد کرد، اما گفت معتقد است که اختلاف با واشنگتن بر سر روند ارسال تسلیحات به نیروهای اسرائیلی که با حماس می‌جگند، به‌زودی حل و فصل خواهد شد.

او پیش‌تر نیز انتقاد مشابهی را مطرح کرده بود که با واکنش کاخ سفید همراه شد. کاخ سفید گفته‌های نخست وزیر اسرائیل را «ناامیدکننده» خواند و تاکید کرد که هیچ کشوری به اندازه ایالات متحده برای کمک به اسرائیل تلاش نکرده و نخواهد کرد.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر در هجدهم اردیبهشت ماه گفته بود بمب‌هایی که ارسال آنها از سوی آمریکا به اسرائیل تعلیق شده است، برای کشتن غیرنظامیان فلسطینی در جریان جنگ در نوار غزه استفاده می‌شد.

XS
SM
MD
LG