لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

رویای صعود به «یورو ۲۰۲۴»؛ تیم ملی فوتبال اسرائیل تحت تدابیر شدید امنیتی وارد کوزوو شد


 پلیس کوزوو در اطراف ورزشگاه
پلیس کوزوو در اطراف ورزشگاه

تیم ملی فوتبال اسرائیل، جمعه ۱۹ آبان تحت تدابیر شدید امنیتی وارد کوزوو شد تا یکشنبه مسابقه عقب‌افتاده خود در چهارچوب بازی‌های انتخابی «یورو ۲۰۲۴» را مقابل این کشور برگزار کند.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، این نخستین مسابقه تیم ملی فوتبال اسرائیل پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به این کشور است که موجب کشته‌شدن دست‌کم ۱۲۰۰ تن، که اکثرا غیرنظامی بودند، شد.

بازیکنان و اعضای این تیم در شرایطی وارد کوزوو شدند که در روزهای اخیر برخی از کاربران در این کشور که اکثر جمعیت آن مسلمان هستند، در فضای مجازی خواستار لغو این مسابقه شدند. این درخواست‌ها و ادامه جنگ میان اسرائیل و فلسطینی‌ها باعث شد تا پلیس کوزوو در حالت آماده‌باش قرار گیرد و اقدامات امنیتی را تشدید کند.

هرچند که اکثریت جمعیت کوزوو مسلمان هستند اما این کشور از متحدان آمریکا محسوب می‌شود و از سیاست‌های خارجی واشنگتن حمایت می‌کند. با این حال عملیات نظامی اسرائیل در غزه و افزایش تلفات فلسطینی‌ها یا انتقاداتی در کوزوو همراه شده است که در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب داشت.

پلیس کوزوو به رسانه‌های محلی گفت که آنها «تدابیر امنیتی» را افزایش دادند تا برگزاری این‌ مسابقه با مشکل خاصی مواجه نشود.

پلیس کوزوو در اطراف ورزشگاه
پلیس کوزوو در اطراف ورزشگاه

به گفته فدراسیون فوتبال کوزوو آنها ابتدا قصد داشتند تا به دلایل امنیتی این مسابقه را بدون تماشاگر برگزار کنند ولی پس از رایزنی با اتحادیه فوتبال اروپا «یوفا»، نظر خود را تغییر دادند. تمامی ۱۴ هزار بلیت مسابقه به نام خریداران صادر شده است و آنها هنگام ورود به ورزشگاه ملزم به ارائه کارت شناسایی هستند.

آگیم ادمی، رئیس فدراسیون فوتبال کوزوو به رسانه‌های محلی گفت: «تمامی اقدامات پیش‌بینی شده در آیین‌نامه یوفا انجام خواهد شد تا این مسابقه بدون هیچ حادثه‌ای برگزار شود». این بازی ابتدا قرار بود ۱۵ مهر برگزار شود ولی به دلیل حمله تروریستی حماس به اسرائیل به تعویق افتاد.

به گزارش شبکه خبری «فاکس»، اسرائیل در این گروه پس از رومانی و سوئیس در رده سوم است ولی دو بازی کمتر دارد و براساس برنامه کنونی باید در عرض ۱۰ روز چهار مسابقه انجام دهد. اسرائیل دو بازی خانگی خود را مقابل سوئیس و رومانی در مجارستان برگزار خواهد کرد.

تیم ملی فوتبال اسرائیل
تیم ملی فوتبال اسرائیل

بازیکنان اسرائیلی امید و انگیزه زیادی برای پیروزی در این مسابقات انتخابی و صعود به رقابت‌های نهایی «یورو ۲۰۲۴» در آلمان دارند.

کوزوو در دوران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا با اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار کرد. کوزوو، نخستین کشور اروپایی، و نخستین کشور با اکثریت مسلمان است که پس از آمریکا و گواتمالا، سفارت خود را به جای تل‌آویو، در اورشلیم دایر کرد.

XS
SM
MD
LG