لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

رئیس دانشگاه هاروارد که به دلیل عدم پاسخ قاطع به یهودستیزی در محیط دانشگاه مورد انتقاد بود کناره‌گیری کرد


کلودین گی، رئیس دانشگاه هاروارد، در پی اتهام سرقت ادبی روز سه‌شنبه،۱۲ دی استعفای خود را اعلام کرد.

او پیش‌تر نیز به دلیل شهادتش در یک جلسه استماع کنگره که در آن نتوانست به صراحت بگوید درخواست‌های مطرح‌شده در محوطه دانشگاه برای نسل‌کشی یهودیان، نقض خط‌مشی اخلاقی دانشگاه است زیر تیغ انتقادها قرار گرفت.

خانم گی، دومین رئیس زن و اولین رئیس سیاه پوست هاروارد، تنها چند ماه پس از تصدی این سمت استعفای خود را اعلام می‌کند.

او پس از آغاز درگیری میان اسرائیل و حماس، هفته‌ها تحت فشار قرار داشت و واکنش‌های اولیه‌اش به حملات حماس و پاسخ به یهودستیزی در محیط دانشگاه انتقادبرانگیز شد.

خانم گی در جلسه استماع کمیته مجلس نمایندگان آمریکا در مورد این موضوع در اوایل ماه دسامبر به این سوال که آیا فراخوان برای نسل‌کشی یهودیان ناقض قوانین اخلاقی دانشگاه است یا خیر، پاسخی مبهم داد و انتقادات گسترده‌ای را برانگیخت.

او گفته بود این که این موضوع آزار و اذیت محسوب می‌شود یا خیر بستگی به زمینه ماجرا دارد.

پس از جلسه استماع کنگره، فعالان محافظه‌کار حرفه آکادمیک رئیس هاروارد را زیر ذره‌بین قرار دادند و چندین مورد سرقت ادبی ادعایی را در پایان نامه دکترای او در سال ۱۹۹۷ کشف کردند.

هیأت مدیره دانشگاه هاروارد در ابتدا از خانم گی حمایت کرد و گفت که بررسی آثار علمی او تنها چند نمونه «استناد ناکافی» را نشان داد ولی مدرکی در مورد نقض اخلاق در تحقیقات پیدا نشد.

چند روز بعد، «هاروارد کورپوریشین»، شورای عالی مدیریت دانشگاه، فاش کرد که دو نمونه اضافی از «عبارات تکراری بدون ذکر منبع مناسب» پیدا کرده است و هیأت مدیره گفت که او پایان نامه خود را به‌روز و اصلاح خواهد کرد.

مدیریت هاروارد، انعطاف‌پذیری خانم گی در برابر حملات «عمیقا شخصی» را تحسین کرده و حمله‌های عمدتا ناشی از نفرت و نژادپرستی به او از طریق ایمیل و تلفن را به شدت محکوم کرده است.

هیأت مدیره هاروارد در بیانیه‌ای اعلام کرد که آلن ام. گاربر، اقتصاددان و پزشک که یک مقام ارشد مدیریتی دانشگاه را داشت تا زمانی که هاروارد جایگزینی دائم پیدا کند، به عنوان رئیس موقت خدمت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG