لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

دانشگاه اوبرلین به صدای آمریکا: جعفر محلاتی از ۷ آذر در «مرخصی نامحدود» است


کالج اوبرلین در پاسخ به صدای آمریکا خبر تعلیق محمد جعفر محلاتی، سفیر پیشین جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، را تایید کرد.

در پی انتشار خبر «مرخصی نامحدود» محلاتی، سفیر پیشین جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، از تدریس در کالج اوبرلین در ایالت اوهایوی آمریکا، صدای آمریکا در تماس با این دانشگاه پرسید که آیا از محلاتی به دلیل اتهامات «جنایت علیه بشریت» نیز تحقیق می‌شود و آیا این موضوع نیز در تعلیق او مدنظر قرار گرفته است.

آندریا سیماکیس، سخنگوی روابط عمومی کالج اوبرلین، در پاسخی کوتاه و کتبی به صدای آمریکا نوشت: «من می‌توانم تأیید کنم که استاد محلاتی در هفتم آذر به مرخصی اداری نامحدود فرستاده شد.» در این پاسخ به دلیل تعلیق او اشاره‌ای نشده است.

پیشتر «نیویورک پست» گزارش داده بود که این مقام سابق جمهوری اسلامی در پی افشای اتهامات آزار جنسی علیه او و همچنین سخنانش در حمایت از گروه حماس و سخنان ضد یهودی تعلیق شده است‌‌.

محلاتی، پاییز امسال تحت تحقیقات فدرال قرار گرفت؛ زمانی که دفتر حقوق مدنی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که تحقیقات گسترده‌تری را در مورد «یهودستیزی» در کالج اوبرلین آغاز کرده است.

در این تحقیقات، شکایت یک دانشجوی سابق که حالا مدیر یک سازمان غیرانتفاعی برای پایان دادن به یهودستیزی است، مبنی بر این که محلاتی به دانشجویان «حمایت از حماس و تروریسم» را آموزش می‌دهد نیز مورد بررسی قرار گرفت.

این دانشجوی سابق، شکایاتی را از وقایع ضد یهودی و ضد اسرائیلی بین سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۶ به وزارت آموزش و پرورش آمریکا ارسال کرد که در آنها به این موضوع نیز اشاره شده است که محلاتی در سال ۱۳۹۵، به دانشجویان خود گفته بود که اسرائیل «یک کشور استعمارگر» است.

از سویی، شماری از فعالان حقوق بشر ایرانی چند سالی است کارزاری تشکیل داده‌ و اسناد و مدارک موجود علیه محلاتی را در اختیار دانشگاه و رسانه‌ها قرار داده‌اند.

آنها این موضوع را نیز با دانشگاه مطرح کرده‌اند که او پس از اعدام‌های جمعی زندانی‌های سیاسی در مرداد و شهریور ۱۳۶۷ تلاش‌ زیادی برای انکار وقوع این کشتار در زندان‌های جمهوری اسلامی انجام داد.

لادن بازرگان، از اعضای شورای انقلابی دادخواهان که سال‌ها است پیگیر این موضوع بوده است به صدای آمریکا گفت که پرونده آزارگری جنسی علیه محلاتی خارج از دادگاه حل و فصل شده بود، ولی مجموعه‌ای از اتهامات علیه او که به کوشش اعضای کمپین آنها به گوش مسئولان این کالج و رسانه‌ها رسید باعث شد تا دانشگاه اقدام کند و اسم او را نیز از سایت خود و همچنین از اتاق کار او برداشته‌اند و آنجا را خالی کرده‌اند.

«نیویورک پست» در گزارش خود اشاره کرده بود که تعلیق محلاتی پس از آن انجام شد که اسناد دادگاه مربوط به دهه ۱۳۷۰ خورشیدی منتشر شد. این اسناد نشان می‌داد او زمانی که استادیار دانشگاه کلمبیا بود، متهم شده بود که در ازای رابطه جنسی به یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی که ۱۱ سال از خودش کوچک‌تر بود، وعده نمرات خوب داده بود.

مشخص نیست که دانشگاه ا‌وبرلین چه زمان از اتهامات آزار جنسی علیه محلاتی مطلع شده است. ولی خانم بازرگان به صدای آمریکا گفته است او یک سال است اجازه تدریس در دانشگاه را نداشته است و زمانی که دانشگاه او‌ را از تدریس منع کرد، هنوز از پرونده آزار جنسی علیه او خبر نداشت.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی در بهمن سال ۱۴۰۱ اشاره کرده بود که محمدجعفر محلاتی به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی در مقر سازمان ملل در نیویورک در سال ۱۳۶۷، نقش فعالی در تلاش برای زیر سوال بردن گزارش‌های معتبر گزارشگر ویژه وقت سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران و عفو بین‌الملل ایفا کرد.

بر اساس این گزارش، او در آذر ۱۳۶۷، گزارش‌های مربوط به اعدام‌های دسته‌جمعی را در جلسه‌ای با گزارشگر سازمان ملل رد کرد و همچنین قطعنامه سازمان ملل را که در مورد اعدام‌های مرداد و شهریور ۶۷ ابراز نگرانی می‌کرد، «ناعادلانه» خواند.

محمدجعفر محلاتی پیشتر در گفت‌و‌گو با مسیح علینژاد در برنامه «تبلت» صدای آمریکا این اتهامات را رد کرده بود.

XS
SM
MD
LG