لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

وکیل زوج قره‌حسنلو: موکلانم در زندان به بیماری‌های وخیم مبتلا شده‌اند


دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه
دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه

وکیل حمید و فرزانه قره‌حسنلو، زوج زندانی سیاسی، از ابتلای موکلینش به بیماری‌های حاد خبر داده و از عدم رسیدگی درمانی به آنها انتقاد کرد.

محسن بیات در گفتگو با سایت دیده‌بان ایران گفته است حمید قره‌حسنلو در طول بازداشت دچار بیماری ریوی شده و فرزانه قره‌حسنلو هم مشکوک به سرطان سینه از نوع بدخیم است.

به گفته این وکیل دادگستری، مسئولان زندان با وجود آگاهی از احتمال ابتلای فرزانه قره‌حسنلو به سرطان سینه وخیم همچنان در اعزام پزشکان متخصص و رسیدگی اصولی به وضعیت او اهمال می‌کنند.

پیش‌تر هم خانواده قره‌حسنلو با انتشار رنج‌نامه‌ای از کم‌بینایی و شکستگی دنده حمید قره‌حسنلو ناشی از شکنجه در دوران بازداشت خبر داده بودند.

یک عضو این خانواده نیز اسفندماه گذشته در گفتگو با صدای آمریکا با اشاره به سابقه بیماری‌های حمید قره‌حسنلو از جمله دو بار سکته قلبی و مشکل ریوی، تاکید کرده بود که مقام‌های قضایی با درخواست معاینه ماهانه ریه او مخالفت کرده اند.

حمید قره‌حسنلو و همسرش بعد از شرکت در مراسم چهلم حدیث نجفی، معترض کشته‌شده در کرج، با حمله نیروهای امنیتی به منزل‌شان بازداشت شدند.

قوه قضائیه حمید قره‌حسنلو، پزشک رادیولوژیست، و فرزانه قره‌حسنلو، کارشناس علوم آزمایشگاهی، را به اتهام دست‌داشتن در پرونده کشته‌شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان ابتدا به اعدام و زندان محکوم کرد.

پس از لغو حکم اعدام، حمید قره‌حسنلو به ۱۵ سال زندان در یزد و همسرش، فرزانه، هم به ۵ سال حبس در مشهد محکوم شد.

وکیل این زوج محبوس اتهام محاربه علیه موکلانش را «بی‌اساس» خوانده و گفته است که این اتهام به هیچ وجه به این زوج ارتباطی ندارد.

به گفته این وکیل دادگستری، حمید قره‌حسنلو در حال حاضر در ندامتگاه مرکزی کرج و همسرش، فرزانه، هم در زندان کچویی کرج محبوس هستند.

XS
SM
MD
LG