لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

احکام تازه همان شعبه قبلی دادگاه انقلاب؛ حمید قره‌حسنلو به ۱۵ سال و همسرش به ۵ سال حبس محکوم شدند


حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه
حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه

دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در حکمی جدید برای حمید قره‌حسنلو، پزشک متهم در پرونده بسیجی کشته شده روح‌الله عجمیان، او را به ۱۵ سال حبس محکوم کرد.

حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرگزاری میزان، خبرگزاری رسمی قوه قضاییه، جزییاتی از احکام صادر شده تازه برای ۱۴ متهم این پرونده را اعلام کرد.

این پرونده در ابتدا ۱۶ متهم داشت که در پی صدور احکام اولیه در همین شعبه و تایید آن در دیوان عالی کشور، محمد حسینی و محمد مهدی کرمی توسط قوه قضاییه اعدام شدند، اما پرونده بقیه متهمان «جهت رسیدگی و صدور حکم مجدد به همان شعبه اعاده شد.»

طبق اعلام رئیس دادگستری استان البرز در حکم تازه، برای حمید قره‌حسنلو ۱۵ سال حبس، برای رضا آریا، حسین محمدی، مهدی محمدی و آرین فرزام‌نیا هرکدام ۱۰ سال حبس، برای محمدامین اخلاقی ساوجبلاغی، امین مهدی شکراللهی و فرزانه قره حسنلو هر کدام ۵ سال حبس و برای شایان چارانی و امیرمحمد جعفری و علی معظمی گودرزی ۳ سال حبس درنظر گرفته شده است.

به گفته این مقام قضایی برای سه متهم دیگر پرونده بهراد علی کناری، جواد زرگران و رضا شاکر زواردهی که پیش از این با اتهام «افساد فی الارض» روبه‌رو شده بودند، با تغییر اتهام به «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «ابراز ندامت» کتبی و «تعهد به عدم تکرار جرایم»، مشمول «عفو » علی خامنه‌ای شدند و از زندان آزاد شدند.

بنا بر گزارش‌های غیررسمی از حکم جدید دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در روز دوشنبه ۲۸ فروردین، حمید و فرزانه قره‌حسنلو، زوج پزشک که در ارتباط با پرونده کشته شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان در روز ۱۲ آبان هم‌زمان با مراسم چهلم حدیث نجفی در کرج بازداشت شده بودند، به ترتیب به «۱۵ سال» و «پنج سال» حبس محکوم شدند.

پیش از این گزارش‌های غیررسمی حاکی از این بود که موسی آصف‌الحسینی، قاضی دادگاه انقلاب اسلامی، حمید قره‌حسنلو را به «۱۵ سال حبس در تبعید در یزد» و فرزانه قره‌حسنلو را به «پنج سال حبس در تبعید در مشهد» محکوم کرد. اما در اظهارات رئیس کل دادگستری استان البرز اشاره‌ای به محلی که متهمان این پرونده باید دوران زندان خود را بگذرانند نشده است.

حمید قره‌حسنلو به همراه همسرش فرزانه بعد از مراسم چهلم حدیث نجفی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در کرج با حمله نیروهای امنیتی به خانه‌شان بازداشت شدند فرزانه قره‌حسنلو به «۲۵ سال حبس» محکوم شده بودند.

حمید قره‌حسنلو پزشک ۵۳ ساله یکی از پنج نفری است که به اتهام «کشتن یک بسیجی» به اعدام محکوم و سپس لغو شد.

پیش‌تر بیش از سه هزار نفر از پزشکان و کارکنان کادر درمان ایرانی از سراسر جهان در نامه‌ای خواستار «کمک فوری» در رابطه با وضعیت حمید قره‌حسنلو، رادیولوژیست و همسرش فرزانه شدند. این پزشکان در نامه خود عنوان کردند که دکتر قره‌حسنلو و همسرش از زمان بازداشت، تحت شکنجه قرار گرفته‌اند و دنده‌های دکتر قره‌حسنلو شکسته است.

این پرونده ۱۶ متهم دارد و جمهوری اسلامی تاکنون دو تن از متهمان این پرونده به نام‌های محمد مهدی کرمی و محمد حسینی را اعدام کرده است.

روح‌الله عجمیان یک بسیجی بود که در جریان سرکوب اعتراضات سراسری ایران کشته شد و مقامات جمهوری اسلامی مرگ او را به معترضان نسبت دادند.

XS
SM
MD
LG