لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

خانواده حمید و فرزانه قره‌حسنلو‌ با انتشار «رنج‌نامه» بر بی‌گناهی آنها تاکید کردند


دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه
دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه

خانواده حمید و فرزانه قره‌حسنلو، از متهمان پرونده کشته‌شدن یک بسیجی، با انتشار «رنج‌نامه‌ای» بر «بی‌گناهی و بی‌پناهی» این زوج تاکید کردند.

قوه قضائیه حمید قره‌حسنلو، پزشک رادیولوژیست، و همسرش، فرزانه، را از جمله ۱۶ متهم پرونده کشته شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان، معرفی کرده است.

حمید قره‌حسنلو ابتدا به اعدام محکوم و سپس این حکم لغو شد. اواخر فروردین امسال دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در حکمی جدید حمید قره‌حسنلو را به ۱۵ سال زندان در یزد و فرزانه، همسرش، هم به ۵ سال زندان در مشهد محکوم کرد.

حمید قره‌حسنلو به همراه همسرش فرزانه بعد از مراسم چهلم حدیث نجفی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در کرج با حمله نیروهای امنیتی به خانه‌شان بازداشت شدند.

بر پایه «رنج‌نامه قره‌حسنلوها»، نیروهای امنیتی مسلح شامگاه ۱۳ آبان ۱۴۰۱، با شکستن در منزل این خانواده، حمید و فرزانه قره‌حسنلو را در حضور دختر نوجوان این زوج، آنیتا، مورد ضرب و شتم قرار داده و با خود بردند.

در بخشی از این رنج‌نامه، به کم‌بیناشدن و شکستگی دنده حمید قره‌حسنلو ناشی از شکنجه و زندانی‌بودن همسرش، فرزانه، اشاره و پرسیده شده است: «آنها به کدامین گناه دربندند.»

قوه قضائیه، تاکنون دو تن از متهمان این پرونده، محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، را اعدام کرده و برای شماری دیگر احکام طولانی‌مدت زندان صادر کرده است.

خانواده قره‌حسنلو در این رنج‌نامه، تنها جرم این زوج دربند را شرکت در مراسم چهلم حدیث نجفی دانسته و با تاکید بر بی‌پناهی خود نوشته‌اند:« ما هنوز مانند همان شب اول در فکریم که به کجا باید پناه ببریم؟»

در جریان اعتراضات سراسری، دستکم ۵۰۰ معترض کشته، هزاران تن مجروح و دهها هزار نفر دیگر هم بازداشت شدند.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران تاکنون هیچ دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات افراد دخیل در کشتار معترضان تشکیل نداده است.

XS
SM
MD
LG