لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۷

یک عضو خانواده حمید قره‌حسنلو به صدای آمریکا: تمامی راه‌های درمان را به روی او بسته‌اند


دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه قره‌حسنلو
دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه قره‌حسنلو

یک عضو خانواده حمید قره‌حسنلو به صدای آمریکا گفت قاضی پرونده با درخواست کتبی جراح آقای قره‌حسنلو برای معاینه ماهانه ریه او موافقت نکرده است.

به گفته این عضو خانواده که نخواست نامش فاش شود، در هفته‌های گذشته زخم روده دکتر حمید قره‌حسنلو بیشتر شده و عملکرد قلبش کاهش پیدا کرده است.

او افزود که دکتر قره‌حسنلو از سال گذشته تاکنون دوبار سکته قلبی کرده است ولی تا زمان اعزام او به بیمارستان قلبش را بررسی نکردند در حالی که اطلاع داشتند که سکته‌های او بدون علامت است.

این عضو خانواده دکتر قره‌حسنلو می‌گوید آنها به دلیل وضعیت جسمانی این زندانی چندین بار از مقامات خواسته‌اند او را با وثیقه آزاد کنند که با آن موافقت نشده و «تمامی راه‌ها را به رویش بسته‌اند.»

او می‌گوید در صورتی که حمید قره‌حسنلو دوباره به زندان بازگردانده شود به دلیل شرایط نامساعد و تغذیه نامناسب احتمال بدخیمی روده زیاد خواهد بود. وی افزود «مسئولیت هر اتفاقی که برای او بیفتد بر عهده سیستم قضائی و حکومت جمهوری اسلامی است.»

اجرای حکم اعدام «به گونه‌ای دیگر»

حسین رئیسی، وکیل در گفتگو با صدای آمریکا با اشاره به عدم رسیدگی پزشکی به حمید قره‌حسنلو گفت که حکومت درصدد است تا حکم اعدام او را به نحو دیگری به اجرا بگذارد.

آقای رئیسی گفت دکتر قره‌حسنلو باید سریعتر به بیمارستان «مورد اعتماد خانواده» منتقل شود و امکان درمان بهتر برایش فراهم شود. او تأکید کرد که بر اساس قوانین بین‌المللی، زندان نباید محیطی باشد که باعث وخامت حال بیمار شود.

حسین رئیسی افزود که مقامات جمهوری اسلامی ایران «به هیچ عنوان نه در بازداشت و نه در نگهداری زندانیان حقوق متهم را رعایت نمی کنند.» او گفت این موضوع «نگرانی عمیقی» برای همه مردم به وجود آورده است چرا که حکومتی که تابع قوانین خود نیز نیست می تواند دست به هر جنایتی بزند و نام قانون بر آن بگذارد.

شکنجه‌های مرگبار

دکتر حمید حسینی، پزشک و از دوستان خانوادگی قره‌حسنلو به صدای آمریکا گفت که قاضی پرونده - آصف الحسینی -به رغم درخواست‌های رسمی متعدد از سوی متخصصان، وکلا و خانواده دکتر قره‌حسنلو، «خود را از همه متخصص‌تر و باسوادتر دانسته و اجازه انتقال او به بیمارستان را نداد تا زمانی که صد در صد روده او درگیر شد.»

او همچنین می‌گوید که حمید قره‌حسنلو تحت «شکنجه‌های مرگباری» قرار گرفته است که باعث شد ریه چپش را از دست بدهد و دیافراگمش پاره شود. دکتر قره‌حسنلو مشکلات قلبی و ریوی نیز پیدا کرده است و آسیب‌هایی نیز به کمرش وارد شده است.

حمید قره‌حسنلو و همسرش در انتظار نوبت دادگاه

دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه قره‌حسنلو در انتظار نوبت دادگاه خود به سر می‌برند.

دکتر حمید قره حسنلو، رادیولوژیست ۵۳ ساله، و همسرش فرزانه، ۴۶ ساله، در مراسم چهلم حدیث نجفی، دختر جوان کشته شده در کرج شرکت کرده بودند.

دکتر قره‌حسنلو به اتهام مشارکت در کشته شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان در جریان رویدادهای آن روز به اعدام محکوم شد که در حال حاضر این حکم لغو شده است. همسرش فرزانه نیز حکم ۲۵ سال حبس گرفته است.

در همین حال، بر اساس گزارش‌های منتشر شده بر شبکه‌های اجتماعی خانواده روح‌الله عجمیان در جریان برگزاری دادگاه شماری از متهمان این پرونده خواستار «اشد مجازات» آنها شده‌اند.

این در حالی است که دو نفر از متهمان پرونده، محمدمهدی کرمی و محمد حسینی روز هفدهم دی‌ماه اعدام شدند.

حمید قره‌حسنلو به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان رجایی کرج بستری شده است.

XS
SM
MD
LG