لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

حامد اسماعیلیون: می‌دانم جمهوری اسلامی دیر یا زود به دست ایرانیان سقوط خواهد کرد


حامد اسماعیلیون- راهپیمایی برای دادخواهی
حامد اسماعیلیون- راهپیمایی برای دادخواهی

حامد اسماعیلیون، عضو هیئت مدیره انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس۷۵۲، روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد در تظاهرات شنبه آینده در تورنتو شرکت خواهد کرد.

آقای اسماعیلیون در این بیانیه گفت: «شنبه ۲۵ شهریور همراه با هزاران نفر از هموطنانم در تورنتو خواهم بود، شعار زن، زندگی و آزادی را تکرار خواهم کرد و می‌دانم جمهوری اسلامی دیر یا زود به دست ایرانیان سقوط خواهد کرد.»

به گفته آقای اسماعیلیون، «با قتل مهسا روح جامعه به نقطه جوش رسید.»

این مخالف سرشناس جمهوری اسلامی گفت کشته‌شدن مهسا یاد قربانیان سینما رکس آبادان، اعدامی‌های پشت بام مدرسه رفاه، و کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲ را زنده کرد.

او با اشاره به مشارکت اقشار مختلف از جمله زنان، جوانان، و هنرمندان در «انقلاب زن، زندگی، آزادی» گفت این اعتراضات «در زمانی کوتاه در دنیا فراگیر شد.»

به گفته آقای اسماعیلیون، «در بسیاری از نقاط دنیا همه دانستند ایرانیان به نقطه غیرقابل برگشتی رسیده‌اند و باید به آینده‌ای بدون جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه فکر کنند.»

این فعال حقوق بشر در تشریح اعتراضات ضد جمهوری اسلامی گفت: «ما ایرانیان به درستی آموختیم که باید به خود تکیه کنیم.»

به گفته او، «اگر قرار است انقلابی رخ دهد آن انقلاب در داخل مرزهای ایران خواهد بود.»

آقای اسماعیلیون در ادامه غرب را به «مماشات با جمهوری اسلامی» متهم کرد و گفت نباید «مانعی بر سر راه این تحول بزرگ» و همچنین «مقصد وابستگان جمهوری اسلامی و اعضای خانواده‌شان» باشد.

او در پایان بیانیه ضمن ابراز امیدواری نسبت به حضور در «دادگاهی بی‌طرف در ایران» برای محاکمه «قاتلین عزیزانم و همسفرانشان» گفت: «ما حقیقت را خواهیم فهمید و عدالت را اجرا خواهیم کرد. ما نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم.»

در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد»، پدر و مادر او در متن مشترکی که در صفحه اینستاگرام امجد امینی منتشر شد، ضمن اعلام برگزاری «مراسم سنتی و مذهبی» بر مزار او «همگان» را به «پرهیز از هرگونه کنش خشونت‌‌آمیز و واکنش در برابر آن» دعوت کردند.

کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد در ۲۵ شهریور سال گذشته، سرآغاز اعتراضات مسالمت‌جویانه گسترده‌ای علیه جمهوری اسلامی شد.

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در پاسخ به این اعتراضات مسالمت‌جویانه، اقدام به کشتن نزدیک به ۶۰۰ معترض، زخمی‌کردن هزاران نفر، و بازداشت بیش از ۲۰ هزار نفر کردند.

XS
SM
MD
LG