لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

تشدید فشارها در آستانه سالگرد مهسا؛ رضا نوروزی و حسین حسین‌پور بازداشت شدند


رضا نوروزی، فعال سیاسی مشروطه‌خواه (راست) و حسین حسین‌پور، از قربانیان شلیک عامدانه ماموران امنیتی جمهوری اسلامی به چشم معترضان
رضا نوروزی، فعال سیاسی مشروطه‌خواه (راست) و حسین حسین‌پور، از قربانیان شلیک عامدانه ماموران امنیتی جمهوری اسلامی به چشم معترضان

رضا نوروزی، فعال سیاسی مشروطه‌خواه، و حسین حسین‌پور قربانیان شلیک عامدانه ماموران امنیتی جمهوری اسلامی به چشم معترضان، بازداشت شدند.

یاشار تبریزی، از فعالان سیاسی مشروطه‌خواه، روز پنجشنبه با انتشار پستی در رسانه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) اعلام کرد رضا نوروزی «لحظاتی پیش» با حمله ماموران وزارت اطلاعات به خانه‌اش در سرآسیاب ملارد بازداشت و به «مکانی نامعلوم» منتقل شده است.

به گفته یاشار تبریزی، آقای نوروزی مدتی «در خفا زندگی می‌کرد» و برای دیدن خانواده‌اش «لحظاتی به خانه برگشته بود.»

همچنین «نیروهای لباس‌شخصی» جمهوری اسلامی شامگاه چهارشنبه حسین حسین‌پور، از قربانیان شلیک عامدانه به چشم در جریان اعتراضات به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، را بازداشت کردند.

هدیه کیمیایی، روزنامه‌نگار، با انتشار مطلبی در ایکس با اعلام این خبر گفت که حسین حسین‌پور در جاده نورآباد ممسنی به گچساران بازداشت شده است.

خانم کیمیایی به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده حسین حسین‌پور افزود که او قطره‌های چشمش را با خود نبرده است و در این شرایط دو چشمش بینایی ندارد.

در هفته‌های اخیر و همزمان با نزدیک‌شدن نخستین سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی، فشارها بر خانواده‌های فعالان حقوق بشر و خانواده‌های قربانیان شدت گرفته و شماری از آنها بازداشت شده‌اند.

در این ارتباط، نزدیکان برخی از کشته‌شدگان سرکوب اعتراضات ۱۴۰۱ به صدای آمریکا گفته‌اند که نهادهای اطلاعاتی که مسئولیت سرکوب اعتراضات را به عهده دارند، به خانواده‌های جان‌باختگان هشدار داده‌اند در سالگرد مهسا امینی در مکان‌های عمومی حضور نیابند.

همچنین، امجد امینی، پدر مهسا امینی، در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا از برگزاری مراسم سالگرد برای دخترش خبر داده و گفته است: «برای گرامی‌داشت نام و یاد ژینا (مهسا)ی شهید و مظلوم و معصوم و شادی روح پاک ایشان و تسلای خاطر خانواده و بستگان و همه دوستدارانش برآنیم که امسال مراسم سالگرد را برگزار کنیم. اما قطعا با توجه به شرایط نمی‌توانیم به صورت رسمی برای دعوت مردم در مراسم فراخوان بدهیم و یا به مردم بگوییم که در مراسم شرکت نکنند.»

XS
SM
MD
LG