لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

تداوم فشارها بر خانواده‌های دادخواه؛ یک عضو خانواده رضا معظمی‌گودرزی بازداشت شد


بازداشت.

در ادامه فشارهای جمهوری اسلامی بر قربانیان و خانواده‌های دادخواه، فرزاد معظمی‌گودرزی، پسردایی رضا معظمی گودرزی، از جان‌باختگان آبان ۹۸، بازداشت شد.

به گزارش مرکز مشاوره و آموزش حقوقی ویژه کنش‌گران، دادبان، فرزاد معظمی‌گودرزی روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور، پس از یورش ماموران امنیتی به خانه‌اش در بروجرد بازداشت شد.

دادبان افزود که «فرزاد در این مدت تلاش‌های بسیاری برای دادخواهی خون رضا کرده است.»

همچنین رضا نوروزی، فعال سیاسی مشروطه‌خواه، روز پنجشنبه ۱۶ شهریور، و حسین حسین‌پور، از قربانیان شلیک عامدانه ماموران امنیتی جمهوری اسلامی به چشم معترضان، نیز چهارشنبه شب ۱۵ شهریور، بازداشت شدند.

در هفته‌های اخیر و همزمان با نزدیک‌شدن نخستین سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، فشارها بر خانواده‌های فعالان حقوق بشر و خانواده‌های دادخواه و کشته‌شدگان شدت گرفته است و شماری از آنها بازداشت شده‌اند.

همچنین گزارش‌هایی در مورد اعمال فشار بر زندانیان سیاسی و نیز فعالان صنفی و مدنی در نقاط مختلف ایران منتشر شده است.

در این ارتباط، نزدیکان برخی از کشته‌شدگان در اعتراضات سال قبل به صدای آمریکا گفته‌اند که نهادهای اطلاعاتی که مسئولیت سرکوب اعتراضات را به عهده دارند، به خانواده‌های جان‌باختگان هشدار داده‌اند در سالگرد مهسا امینی در مکان‌های عمومی حضور نیابند.

همچنین، امجد امینی، پدر مهسا امینی، در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا از برگزاری مراسم سالگرد برای دخترش خبر داده و گفته است: «برای گرامی‌داشت نام و یاد ژینا (مهسا)ی شهید و مظلوم و معصوم و شادی روح پاک ایشان و تسلای خاطر خانواده و بستگان و همه دوستدارانش برآنیم که امسال مراسم سالگرد را برگزار کنیم. اما قطعا با توجه به شرایط نمی‌توانیم به صورت رسمی برای دعوت مردم در مراسم فراخوان بدهیم و یا به مردم بگوییم که در مراسم شرکت نکنند.»

XS
SM
MD
LG