لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۰

رسانه‌های اسرائیلی: احتمال آزادی حدود ۱۰۰ گروگان قوت گرفته است


تصاویر شماری از گروگان‌هایی که حماس در حمله ۷ اکتبر گروگان گرفت. تل‌آویو ۶ نوامبر.
تصاویر شماری از گروگان‌هایی که حماس در حمله ۷ اکتبر گروگان گرفت. تل‌آویو ۶ نوامبر.

به گزارش «تایمز اسرائیل» هر سه شبکه تلویزیونی اصلی اسرائیل شامگاه جمعه به اظهارات یک مقام ارشد اسرائیلی اشاره کردند که گزارش‌ها مبنی بر پیشرفت قابل توجه در مورد توافق برای آزادی تعداد زیادی از گروگان‌هایی که در حال حاضر در غزه اسیرند را تایید کرده است.

در برخی از گزارش‌ها از احتمال آزادی حدود ۱۰۰ گروگان از دست حماس سخن به میان آمده است.

«تایمز اسرائیل» می‌گوید، با این حال، گرچه چنین گزارش‌هایی در هفته‌های اخیر رایج شده است، اما از زمانی که دو گروگان در ۲۰ اکتبر و سپس گروگان دیگری در ۲۲ اکتبر آزاد شدند، هیچ گروگان دیگری آزاد نشده است.

بنا به این گزارش، برخی از تحلیلگران اذعان دارند که هر چه بیشتر در باره گروگان‌ها در مطبوعات صحبت شود، احتمال تحقق آن کمتر می‌شود.

شبه نظامیان حماس تحت حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی در ۷ اکتبر به اسرائیل حمله کردند، دستکم ۱۴۰۰ نفر را کشتند و بیش از ۲۴۰ نفر را به اسارت گرفتند. پس از آن قطر با هماهنگی ایالات متحده، مذاکرات میانجیگری با حماس و مقامات اسرائیلی بر سر آزادی گروگان‌ها را هدایت کرده است.

وزارت امور خارجه قطر در روز یکشنبه، ۱۴ آبان، گفته بود بدون برقراری یک «دوره آرامش» در غزه، میانجی‌های این کشور نمی‌توانند آزادی گروگان‌هایی را که حماس در غزه مخفی کرده است، تضمین کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز روز قبل از آن در دیدار با نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر برای تلاش‌های این کشور در مسیر تضمین خروج شهروندان آمریکایی و اتباع خارجی از غزه، آزادی گروگان‌ها، از جمله دو شهروند آمریکایی، قدردانی کرد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که ۱۰ آمریکایی که هنوز نام شان فاش نشده، ممکن است در میان بیش از ۲۴۰ گروگان‌هایی باشند که در غزه هستند، جایی که گمان می رود در شبکه گسترده تونل‌های حماس که اسرائیل «مترو» می‌خواند، اسیرند.

XS
SM
MD
LG