لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

وزارت بهداشت حماس می‎‌گوید: حملات اسرائیل دست‌کم ۲۵ کشته و ۵۰ زخمی بر جای گذاشته است


وزارت بهداشت غزه، که تحت کنترل گروه شبه‌نظامی حماس است، روز شنبه دوم تیر، گفت که در پی حملات اسرائیل به آنچه «چادرهای آوارگان فلسطینی در جنوب غزه» نامید، دست‌کم ۲۵ تن کشته و ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از کسانی که گفتند بستگان‌‌شان در یکی از بمباران‌ها در نزدیکی بیمارستان صحرایی صلیب سرخ کشته شده‌اند، نوشت که نیروهای اسرائیلی به سوی کسانی که از چادر بیرون آمده بودند، تیراندازی کردند.

این خبرگزاری نوشت: به نظر می‌رسد مکان‌هایی که حملات انجام شده، خارج از منطقه امن تعیین شده توسط اسرائیل در سواحل غزه باشد.

در این ارتباط، ارتش اسرائیل گفت که این موضوع در دست بررسی است، اما «هیچ نشانه‌ای در مورد انجام حمله توسط نیروهای نظامی» این کشور در داخل منطقه امن اعلام شده وجود ندارد.

از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز به نقل از مدیر دفتر رسانه ای دولتی حماس نوشت که در حملات روز شنبه اسرائیل به مناطقی در شهر غزه دست‌کم ۴۲ تن کشته شدند.

او به رویترز گفت: حمله اسرائیل به «الشطی»، یکی از هشت اردوگاه غیرنظامیان در نوار غزه، ۲۴ کشته برجای گذاشت و ۱۸ فلسطینی دیگر در حمله به «الطفه» کشته شدند.

وزارت بهداشت که تحت کنترل حماس است، اعلام کرده است که بیش از ۳۷ هزار و ۴۰۰ تن در پی حملات اسرائیل به کشته شده‌اند اما تاکنون هیچ اشاره‌ای به تعداد شبه‌نظامیان فلسطینی کشته شده نکرده است.

اسرائیل بارها حماس، گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی، را متهم کرده است که از غیر نظامیان به عنوان سپر اسنانی استفاده می‌کند.

حملات اسرائیل به غزه پس از حملات شبه نظامیان حماس به این کشور در روز ۱۵ مهر سال گذشته آغاز شد. در حملات حماس، دست کن ۱۲۰۰ تن کشته شدند که اکثر آنها غیر نظامی بودند. شبه نظامیان حماس همچنین بیش از ۲۵۰ را گروگان گرفتند و به غزه بردند.

ارتش اسرائیل با اشاره به این موضوع که ۱۱۶ تن از گروگان ها آزاد نشده اند، می گوید «احتمالا ۴۱ نفر از آنها کشته شده‌اند.»

گروه حماس از سوی اسرائیل، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا، ژاپن، کانادا و شمار دیگری از کشورها در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG