لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۱

عملیات نظامی اسرائيل در مناطق مختلف غزه ادامه دارد


نیروهای اسرائيلی - آرشیو
نیروهای اسرائيلی - آرشیو

خبرگزاری رویترز نوشت: حملات نیروهای اسرائیلی به مرکز نوار غزه در چهارشنبه شب ۳۰ خرداد، ادامه یافت و به نقل از آنچه «منابع پزشکی» نامید، افزود که در ادامه حملات نیروهای این کشور در روز پنجشنبه ۳۱ خرداد، سه تن کشته و تعداد بیشتری زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، ساکنان جنوب نوار غزه نیز گفتند که تانک‌های اسرائیلی در منطقه «رفح» پیشروی کردند.

مقامات بهداشتی غزه که کنترل آن وزارت‌خانه در دست گروه شبه‌نظامی حماس است، اعلام کردند که هواپیماهای اسرائیلی به خانه‌ای در اردوگاه «النصیرات» حمله کردند که در نتیجه، دو تن کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند.

آنها اضافه کردند که تانک‌های اسرائیلی همچنین مناطقی در اردوگاه‌های «المغازی» و «البریج» را گلوله‌باران کردند که تعداد زیادی زخمی شدند.

به گفته این مقامات، در پی حمله هوایی اسرائیل به «دیرالبلاح» در مرکز نوار غزه، یک فلسطینی کشته شد و تعدادی دیگر زخمی شدند.

ارتش اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور به عملیات خود در سراسر غزه ادامه می‌دهند و شبه‌نظامیان و زیرساخت‌های نظامی آنها را هدف قرار می‌دهند.

در رفح، نزدیک مرز با مصر، تانک‌های اسرائیلی حملات خود را تشدید کردند و این موضوع باعث شد که خانواده‌های بیشتری به سمت شمال فرار کنند.

در همین حال، حسن نصرالله، رهبر گروه شبه‌نظامی حزب الله لبنان، نیز که هم‌زمان با جنگ در غزه، جبهه جدیدی را علیه اسرائيل در شمال این کشور گشوده است، روز چهارشنبه هشدار داد که در صورت وقوع جنگ بین اسرائيل و این گروه، به ادعای او، هیچ مکانی در اسرائیل امن نخواهد بود.

هر دو گروه حماس و حزب‌الله تحت حمایت جمهوری اسلامی هستند.

در مقابل، رئیس ستاد نیروهای مسلح اسرائیل روز چهارشنبه در جریان سفری به نزدیکی مرز اسرائیل با لبنان، گفت که اسرائیل به خوبی از سلاح‌های حزب‌الله آگاه است اما «دشمن تنها بخش کوچکی از توانایی‌های ما را می‌داند و در زمان لازم آنها را خواهد دید.»

جنگ جاری در غزه پس از حمله ناگهانی۱۵ مهر سال گذشته شبه‌نظامیان فلسطینی‌ به رهبری حماس به جنوب اسرائيل آغاز شد. در آن حمله، دست‌کم ۱۲۰۰ تن کشته و بیش از ۲۵۰ تن گروگان گرفته شدند.

پس از آن، اسرائیل غزه را محاصره و عملیات نظامی خود را با هدف نابودی حماس آغاز کرد.

مقام‌های بهدشاتی غزه که تحت کنترل حماس است، می‌گویند که حمله تلافی‌جویانه اسرائيل باعث کشته شدن بیش از ۳۷ هزار تن شده است. در مقابل، اسرائیل تاکید می‌کند که این گروه شبه‌نظامی از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

حماس از سوی اسرائیل، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا، ژاپن، کانادا و چندین کشور دیگر در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG