لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

نصف متقاضیان خرید «مسکن ملی»، منصرف شدند


یکی از پروژه‌های «نهضت ملی مسکن» در شهر گنبدکاووس
یکی از پروژه‌های «نهضت ملی مسکن» در شهر گنبدکاووس

یک روزنامه چاپ تهران در ایران از انصراف نیمی از متقاضیان خرید «مسکن ملی» به‌واسطه نداشتن توان مالی پرداخت اقساط خبر داده است.

روزنامه «دنیای اقتصاد» در شماره امروز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت نوشت که تاکنون، «حدود ۵ میلیون متقاضی ورود طرح مسکن ملی شناسایی شده‌اند اما به دلیل ضعف قدرت خرید و جهش‌های مکرر قیمتی، موفق به خرید مسکن مطابق با سازوکارهای بازار نشده‌اند.»

این روزنامه نوشته است که از اوایل دهه ۹۰ تاکنون بخش زیادی از خانوارهای جدید، امکان خرید مسکن از بازار را نداشته‌اند.

بنابر گزارش این روزنامه افرادی که از طرح «مسکن ملی» انصراف داده‌اند حتی توان پرداخت ۴۰ میلیون تومان پیش پرداخت به این طرح را نداشتند.

آبان ماه سال گذشته نیز صدای آمریکا در گزارشی با استناد به اخبار رسانه‌های ایران خبر داد که افزایش قیمت تمام شده «مسکن ملی» از ۴ میلیون تومان به ۱۵ میلیون تومان و وضعیت بحرانی معیشت باعث شده است تا متقاضیان «مسکن ملی» توان پرداخت «آورده» خود را نداشته باشند.

همین موضوع عاملی بود تا رسانه‌ها از قرار گرفتن کارگران در نوبت حذف از «طرح ملی مسکن» خبر بدهند.

براساس این گزارش در طرح «مسکن ملی» که از وعده‌های ابراهیم رئیسی در دوران انتخابات ۱۴۰۰ بود، تنها کارگران در معرض حذف قرار ندارند.

برهمین اساس روزنامه دنیای‌اقتصاد در آبان ماه سال گذشته نوشته بود که در دو سالگی طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال، حجم عرضه موثر، ۶۰۰‌ هزار واحد و تقاضای موثر نیز ۶۵۰‌ هزار نفر است. این روزنامه تاکید کرد که طرح ساخت «مسکن‌ ملی» ۲ ساله شد؛ اما «تقاضای پای‌کار» و «تیراژ ساخت» هر دو کمتر از نصف هدف مصوب است.

بنابر گزارش‌ها عامل اصلی حذف این افراد افزایش قیمت تمام شده «مسکن ملی» است چرا که قراردادهای اولیه ساخت «مسکن ملی» در سال ۱۴۰۰ بر پایه هر متر مربع ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان منعقد شد اما در ادامه به بالای ۱۵ میلیون تومان افزایش یافت.

XS
SM
MD
LG