لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

وعده تحویل «مسکن ملی» تا پایان سال؛ چهاردیواری‌های بدون امکانات


یکی از پروژه‌های «نهضت ملی مسکن» در شهر گنبدکاووس
یکی از پروژه‌های «نهضت ملی مسکن» در شهر گنبدکاووس

معاون وزیر راه‌وشهرسازی جمهوری اسلامی ضمن ادعای در دست ساخت بودن ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی، از تحویل واحدهای «مسکن ملی» به متقاضیان تا پایان امسال خبر داده است؛ واحدهایی که به گفته شماری از کارشناسان تکرار تجربه «مسکن مهر» بوده و اکثر آنها هنوز از امکانات اولیه و زیرساخت‌های شهری برخوردار نیستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ارسلان مالکی اعلام کرده که در همین رابطه ساخت ۵۷ شهرک در کل کشور مصوب شده است.

این اظهارات معاون وزیر راه در حالی است که هنوز مشخص نیست بهای تمام شده «مسکن ملی» چقدر خواهد بود و آیا متقاضیان از عهده خرید و پرداخت اقساط آن بر خواهند آمد یا نه.

در همین رابطه ۲۲ فروردین سال جاری رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از توقف «نهضت ملی مسکن» در پیشرفت ۲۵ درصدی خبر داده و گفته بود که به دلیل افزایش نرخ‌ها و نوسانات بازار ارز، قیمت ساخت مسکن دیگر قابل پیش‌بینی نیست.

پیش‌تر خبرگزاری ایلنا نیز نوشته بود که طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی ساخت بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی از پروژه «نهضت ملی مسکن» آغاز شده اما پس از گذشت نزدیک به سه سال از عمر دولت اتفاقی در این زمینه رخ نداده است.

برهمین اساس رسانه‌ها در آبان ماه سال ۱۴۰۲ اعلام کردند که با افزایش قیمت تمام شده «مسکن ملی» از ۴ میلیون تومان به ۱۵ میلیون تومان و وضعیت بحرانی معیشت باعث شده است تا متقاضیان «مسکن ملی» توان پرداخت «آورده» خود را نداشته باشند.

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران نیز ۱۷ خرداد سال ۱۴۰۲ از موافقت وزارت راه و شهرسازی با قیمت ۱۰ میلیونی ساخت «مسکن ملی» خبر داده بود که روزنامه «دنیای اقتصاد» ۲۱ آبان ماه سال ۱۴۰۲ از افزایش آن به ۱۵ میلیون تومان خبر داد.

آخرین گزارش رسمی از قیمت مسکن در ایران نشان می‌دهد که متوسط هر متر مربع در پایتخت در اسفند ماه ۱۴۰۲ از ۸۱ میلیون تومان فراتر رفته است.

کارشناسان بر این باورند که «مسکن ملی»، در دولت رئیسی راه به جایی نخواهد برد و سرنوشت برداشت ۲ میلیارد دلار از «صندوق توسعه ملی» در کنار بیش از ۱۰ هزار هکتار زمین مازاد دستگاه‌های دولتی که برای این کار شناسایی شده در نهایت نامعلوم خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG