لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۲

دفاع هیگل از محرمانه بودن توافق تبادل زندانیان


چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در جمع سربازان آمریکایی در پایگاه بگرام در افغانستان - ۱۱ خرداد ۱۳۹۳
چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در جمع سربازان آمریکایی در پایگاه بگرام در افغانستان - ۱۱ خرداد ۱۳۹۳
چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا از توافقی که منجر به آزادی یک سرباز آمریکایی در ازاء آزادی ۵ شورشی افغان شد، دفاع کرد، این در حالی است که کنگره آمریکا، به رغم الزام قانونی، از چنین توافقی پیش از انجام آن آگاه نشده بود.

وزیر دفاع آمریکا با بیان این که مسوولان نگران امنیت جانی بو برگدال، سرباز آزاد شده بودند، گفت به خاطر این نگرانی رهبران کنگره از چنین توافقی که طبق قانون باید ۳۰ روز پیش از انجام آن به اطلاع کنگره می رسید، آگاه نشدند.

۵ شبه نظامی طالبان از زندان آمریکا در خلیج گوانتانامو در کوبا آزاد شدند و به قطر تحویل داده شدند. مقامات قطری وعده داده اند که آنها را یک سال نگه دارند.

برخی از قانونگذاران مخالف در واشنگتن از آزادی برگدال دفاع کرده اند، اما از مفاد توافق صورت گرفته با طالبان برای تبادل زندانیان انتقاد کرده اند.

مایک راجرز، نماینده جمهوری خواه تبادل زندانیان را یک تغییر «بنیادین» در سیاست آمریکا خواند که به گفته او تروریست ها را بیشتر تشویق می کند آمریکاییان را گروگان بگیرند.

برگدال روز یکشنبه به یک پایگاه ارتش آمریکا در آلمان برای معاینه های پزشکی و پرس و جوهای اولیه در مورد ۵ سال اسارتش در درست طالبان منتقل شد. شرایطی که او در حین اسارت تجربه کرده، روشن نیست.

روز شنبه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید و در حضور پدر و مادر برگدال گفت کشور این سرباز را فراموش نکرده بود و «آمریکا مردان و زنان خود در لباس نیروهای مسلح را پشت سر رها نمی کند
XS
SM
MD
LG