لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

نیویورک تایمز: اوباما نقش بیشتری به نظامیان آمریکایی در افغانستان می دهد


باراک اوباما در پایگاه بگرام - آرشیو
باراک اوباما در پایگاه بگرام - آرشیو

یک روزنامه مطرح آمریکایی می گوید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا یک دستور محرمانه امضا کرده که نقش نیروهای آمریکایی در افغانستان را برای یک سال دیگر تمدید می کند.

نیویورک تایمز در گزارشی که اواخر روز چهارشنبه در وب سایت خود منتشر کرد، می گوید این دستور اطمینان می دهد که نظامیان آمریکایی دست کم برای یک سال دیگر «نقشی مستقیم» در جنگ در افغانستان خواهند داشت.

آقای اوباما پیشتر گفته بود که ارتش آمریکا در سال ۲۰۱۵ نقشی رزمی در افغانستان نخواهد داشت. او گفته بود نقش ۹۸۰۰ سرباز باقی مانده آمریکایی در افغانستان محدود به آموزش نظامیان افغان و جستجوی اعضای القاعده خواهد بود.

گزارش نیویورک تایمز می گوید که رئیس جمهوری تصمیم افزایش نقش ارتش آمریکا در افغانستان را در جلسه ای که در «هفته های اخیر» با حضور مشاوران ارشد امنیت ملی خود در «کاخ سفید» برگزار شد، گرفت.

این روزنامه می گوید فرمان باراک اوباما حملات هوایی آمریکا را «تحت شرایط خاصی» که پشتیبانی از عملیات ارتش افغانستان باشد، مجاز می شمارد. این دستور همچنین اجازه می دهد که نیروهای زمینی در مواقعی در عملیات علیه طالبان، نیروهای افغان را همراهی کنند.

XS
SM
MD
LG