لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۹

تمایل رو به رشد در آمريکا برای کاهش برونکاری به چین


کالاهايی که شرکت های چینی به ايالات متحده می فروشند به مراتب بيش از کالاهايی است که شرکت های آمريکايی به چين صادر می کنند. ساليان درازي است که تجارت بين دو کشور بر اين منوال پيش رفته است به طوری که کسر تجاری آمریکا در سال ۲۰۱۳ به ۳۱۸ ميليارد دلار رسيد.

یک دلیل مهم این است که بسیاری از شرکت های آمريکايی سامانه تولیدی خود را، طی فرآیندی موسوم به «برونکاری» Outsourcing به چین منتقل کرده اند. کارشناسان اقتصادی نتيجه کلی برونکاری را از دست رفتن مشاغل در آمریکا ارزيابی می کنند، اما به نظر می رسد که اين جريان را می توان معکوس نمود.

روزمری کوتس، از شرکت مشاوراتی بلو سيلک، که به شرکت های آمريکايی خدمات برونکاری ارايه می کند، معتقد است، «از آنجا که پایگاه تولید صنعتی چین ايجاد شده است، توانايی بالقوه چين برای توليد ارزانقيمت بسيار جذاب است. نه تنها توليد در چين ارزان تمام می شود، بلکه همه تامین کنندگان مواد اوليه مورد نياز شما هم اينجا هستند. تمام زیرساخت ها در چين وجود دارد. اما اکنون ما شاهد معکوس شدن اين روند هستيم. در دو سال گذشته، توجهات بسياری معطوف به بازگشت شده است.»

موج بازگشتی که اکنون ايجاد شده است، توليد و خدمات را به ايالات متحده بازمی گرداند. کوتس می گويد خریداران نقش عمده ای در تعيين مکان توليد محصولات ايفا می کنند.

کوتس گفت، «در واقع، اگر کفش در آمريکا و از محصولات اوليه ساخت آمريکا ساخته شود، قیمت آن ممکن است بالا برود، اما انتظار داريم بتوانيم بیشتر قیمت ها را از ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت بین المللی پایین بياوريم. پس شما به عنوان مصرف کننده بايد تصمیم خودتان را بگيريد که آيا حاضر هستيد برای خريد محصولی که در اينجا ساخته شده است ۱۰ تا ۱۵ درصد بيشتر بپردازيد؟»

شرکت های بزرگ آمریکایی مانند اپل، جنرال الکتریک و شرکت سازنده کامپيوتر «دل» محصولات خود را در چین می سازند، اما در ایالات متحده می فروشند. در حالی که نرخ بیکاری در ایالات متحده در حدود ۶.۷ درصد قرار دارد، تولید و اشتغال تبديل به یک مساله سیاسی در واشنگتن شده است. اما کارشناسان می گویند دلایل اقتصادی خوبی برای بازگرداندن تولید به داخل آمريکا وجود دارد.

ناتاليا لوينا، از سیتی یونیورسیتی نيويورک، می گويد، «یکی از دلايل، بهره وری بالاتر نیروی کار ایالات متحده است که از پیشرفت در تکنولوژی کامپیوتر کمک می گيرد. از جمله دلایل دیگر می توان از نیاز به پایین نگه داشتن سطح کالاهای موجود نام برد، به اين معنی که تولید بايد نزدیک به مصرف باشد.»

با این حال، انتظار می رود نیروی کار ارزان در چین و دیگر کشورها، در کوتاه مدت، باعث محدود نگاه داشتن بازگشت اشتغال به ايالات متحده باشد.

کوتس گفت، «پاسخ به اين سادگی ها نيست که خط توليد را قطع کنند و آن را بردارند و به آمريکا بياورند. این واقعا یک فرایند طراحی شده است، از اتوماسیون گرفته تا نوآوری و محلی سازی محصول و پس از آن قادر بودن به تولید برای بازار محلی.»

تحلیلگران می گویند، در حالی که چين به خالی کردن کالاهايش در بنادر آمريکا ادامه می دهد، خلاقيت برای توليد محصولات جديد، توسعه بازارهای آمريکايی و ايجاد شغل های جديد برای آمريکائيان نياز به نبوغ اقتصادی و تجاری دارد.
XS
SM
MD
LG